News

Contact this office:
812-877-8442

NEWS: On Campus

< Back to On Campus
< Back to all News

Carmel Wins Third Straight Rose-Hulman High School Math Title

November 13, 2011

Familiar names once again showcased their problem-solving skills to capture top individual, grade and school honors in this year's Rose-Hulman Institute of Technology High School Mathematics Competition, conducted on November 12.

Now in its 46th year, Rose-Hulman's competition is a 20-problem, one-hour exam that has become one of the Midwest's largest academic contests.  Past individual award winners have featured students recognized as Indiana's "Mr./Miss Math" and "Mr./Miss Science," members of the USA Today All-USA High School Academic Team and members of the U.S. team in the International Mathematics Olympiad.
Students had one hour to complete 20 questions covering a wide range of mathematics categories.  The contest is unique because it tests the skills of students in all four grade levels.  Individual and team honors were presented to freshmen, sophomores, juniors and seniors.

Carmel High School won the overall school title for the third consecutive year.  The school outscored rivals Terre Haute South, Castle from Newburgh, Ind., and Evansville's Signature School for the top spot in a competition attracting 23 schools and approximately 440 students from Indiana, Illinois and Iowa.

Five students had perfect 100-point scores this year: Lyndon Ji of Carmel and Shi-Ke Xue of Iowa City West, in the senior division; and Yushi Homma, David Liang and Eric Langowski of Carmel and Mark Sellke of Lafayette Harrison, in the sophomore division.  Ji was a class division champion with a perfect score for the fourth consecutive year.

Here is a breakdown of this year's class division competitions:

Seniors -- Carmel was the class team champion, with members Terry Ming (fourth), Youkow Homma (fifth), Willie Zhu (fifth) and Ji.  Iowa City West was second, led by Xue and Patrick Tierney (sixth).  Terre Haute South was third with Nick Posey (third) and Michael Mardini (sixth).  Rebecca Chen of Park Tudor and Marissa Stephens of Indianapolis North Central tied for second place.

Juniors -- Iowa City West was tops in this grade division with top finishes by Chaein Jung (second), Ji-Eun Choy (sixth), Jiahang Zou (eighth) and Asya Bergal (12th).  Fishers was second, led by Nate Smith of Fishes (fourth), while Park Tudor was third, led by Dan Fu of Park Tudor (third).  Likith Govindaiah of Champaign Central was the individual champion.  Other top students were, Nicholas Wawrykow of South Bend St. Joseph's (fourth), Andy Mayo of Indianapolis Lutheran (fourth) and Neil Jairath of Castle (fourth).

Sophomores -- Carmel was the division team champion with members Patrick Tan (second), Charles Liang (fifth), Homma and David Liang.  Fishers was second, led by Josh Woodward (sixth) and Sheila Han (seventh).  The Culver Academies was third with Jing Wen Liao (third) and Yin Xiao Wang (sixth).  Langowski was an alternate participate for the Carmel team.  Ryan Chung of Terre Haute South was fourth.  Homma, Langowski, David Liang, Liao and Sellke received book prizes for being the top sophomore male and female students -- honors given in memory of Mary Rhein, a teacher who coordinated the contest in West Chester, Ohio, for several years.

Freshmen -- Carmel was the division team champion with members Alex Yu (second), Kevin Fei (fourth), Joshua Segaran (fifth) and Chrishan Fernando (ninth).  Park Tudor was second, led by first-place winner Nathan Mytelka and Julia Wang (seventh).  The Culver Academies was third, with George Ye (sixth) and Junyi Dai (10th).  Mytelka and Wang received book prizes for having the top freshman male and female students -- recognition provided in memory of Sally Shonk, a former Vigo County (Terre Haute, Ind.) teacher.

Other schools competing were Castle, Champaign Central (Illinois), Covenant Christian, Lutheran, North Central (Indianapolis), Park Tudor (Indianapolis), South Bend St. Joseph's, South Vermillion, Terre Haute North, Urbana (Illinois), Warsaw, West Lafayette and West Vigo.  Students from Vigo County's Honey Creek Middle School also participated but were ineligible for team or individual honors.

Rose-Hulman's mathematics competition is organized by professor John Rickert with assistance from department secretary Michelle Prather and department chair Allen Broughton.  Faculty members assisting were Leanne Holder, Ralph Grimaldi, Diane Evans, Vincenzo Isaia, Joseph Eichholz, Mark Inlow and Zhixu Su.  Providing helping hands were members of the Pi Mu Epsilon mathematics honor society, Alpha Phi Omega service fraternity, Math Club and other student volunteers.

Information about this year's contest and results of past events can be obtained at www.rose-hulman.edu/%7Erickert/NovContest/.
   

More photos are available on the Rose-Hulman's Facebook page at http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150359374981302.347981.10046401301&type=3&saved#!/pages/Rose-Hulman-Institute-of-Technology/10046401301

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

46rd Annual Rose-Hulman Mathematics Contest
Saturday, November 12, 2011
at Rose-Hulman Institute of Technology
 
Overall Team Scores: 1. Carmel, 1,299; 2. Terre Haute South, 1,034; 3. Castle, 844; 4. Signature School, 822
  

           math-senior
  Senior Division Winners: Lyndon Ji of Carmel High School and Shi-Ke Xue of Iowa City West High School posted 100-point scores to top the senior division in this year's competition.  They are congratulated by Allen Broughton (left), Department of Mathematics chair, and Leanne Holder (right), assistant professor of mathematics.
 

Senior Team Scores: 1. Carmel, 353; 2. Iowa City West, 305; 3. Terre Haute South, 273
 
Senior Individual Scores: 1. Lyndon Ji, Carmel, 100; 1. Shi-Ke Xue, Iowa City West, 100; 2. Rebecca Chen, Park Tudor, 94; 2. Marissa Stephens, Indianapolis North Central, 94; 3. Nick Posey, Terre Haute South, 90; 4. Terry Ming, Carmel, 89; 5. Youkow Homma, Carmel, 82; 5. Willie Zhu, Carmel, 82; 6. Ryan Benshoof, Fishers, 76; 6. Michael Mardini, Terre Haute South, 76; 6. Patrick Tierney, Iowa City West, 76; 7. Ben Sheff, Iowa City West, 73; 8. Xi Lu, Urbana, 71; 9. Tommy Dauer, Castle, 70; 9. Jae Lee, Hamilton Southeastern, 70; 9. Udit Vyas, Castle, 70; 10. Catelyn Blanke, Castle, 69; 10. Andrea Linn, Culver Academies, 69; 11. Austin Willis, Hamilton Southeastern, 67; 12. Aixin Chen, Zionsville, 66.
 

           math-junior
  Junior Division Champion: Likith Govindaiah (center) of Champaign Central High School is congratulated by Allen Broughton (left), Department of Mathematics chair, and Joseph Eichholz (right), assistant professor of mathematics, for placing first in the junior class division.

Junior Team Scores: 1. Iowa City West, 308; 2. Fishers, 298; 3. Park Tudor, 288

Junior Individual Scores:  1. Likith Govindaiah, Champaign Central, 95;     2. Chaein Jung, Iowa City West, 89; 3. Dan Fu, Park Tudor, 85; 4. Nicholas Wawrykow, South Bend St. Joseph's, 84; 4. Nate Smith, Fishers, 84; 4. Andy Mayo, Lutheran, 84; 4. Neil Jairath, Castle, 84; 5. Alex Barksdale, Terre Haute South, 82; 6. Madeline Snipes, Fishers, 79; 6. Ji-Eun Choy, Iowa City West, 79; 7. Scott An, Hamilton Southeastern, 77; 8. Jiahang Zou, Iowa City West, 76; 8. Henry Stadler, Terre Haute South, 76; 8. Jack Chen, Park Tudor, 76; 9. Brian Campbell-Deem, Urbana, 75; 10. Jerry Xu, Carmel, 73; 10. David Wintermeyer, Indianapolis North Central, 73; 10. Anne Leonhard, Hamilton Southeastern, 73; 10. Catherine Mytelka, Park Tudor, 73; 10. Usama Kamran, Fishers, 73; 10. Shaan Erickson, Signature School, 73; 11. Melinda Song, Carmel, 72; 11. Deborah Lee, Terre Haute South, 72; 11. Alek Jansen, Warsaw, 72; 12. Nick Miller, Castle, 64; 12. Xue Chen Li, Culver Academies, 64; 12. Nathaniel Gruzinski, Castle, 64; 12. Asya Bergal, Iowa City West, 64.
 

           math-sophomore
  Sophomore Division Winners: Four sophomores posted perfect 100-point scores in this year's Rose-Hulman Institute of Technology High School Math Competition.  Allen Broughton (left), Department of Mathematics chair, and Mark Inlow (right), associate professor of mathematics, congratulated the division champions (from left) Eric Langowski of Carmel High School, David Liang of Carmel High School, Mark Sellke of Lafayette Harrison High School and Yushi Homma of Carmel High School.

Sophomore Team Scores: 1. Carmel, 377; 2. Fishers, 261; 3. Culver Academies, 257

Sophomore Individual Scores: 1. Yushi Homma, Carmel, 100; 1. Mark Sellke, Lafayette Harrison, 100; 1. David Liang, Carmel, 100; 1. Eric Langowski, Carmel, 100; 2. Patrick Tan, Carmel, 94; 3. Jing Wen Liao, Culver Academies, 89; 4. Ryan Chung, Terre Haute South, 88; 5. Charles Liang, Carmel, 83; 6. Josh Woodward, Fishers, 76; 6. Yin Xiao Wang, Culver Academies, 76; 6. Krishan Kumar, Terre Haute South, 76; 7. Sheila Han, Fishers, 73; 8. Beilin Li, West Lafayette, 70;  9. Claudia Huang, Carmel, 66; 10. Dimi Tcholakov, Fishers, 64; 11. Kai Yan, Iowa City West, 63; 11. Birchell Eversole, Terre Haute South, 63; 11. Jason Chan, Culver Academies, 63; 12. Bowman Clark, Signature School, 61.
 

 

          math-freshmen
  Freshmen Division Titlist: Nathan Mytelka (center) of Park Tudor High School earned first-place honors in the freshman division of this year's Rose-Hulman Institute of Technology Mathematics Competition.  He is congratulated by Allen Broughton (left), Department of Mathematics chair, and Vincenzo Isaia (right) , assistant professor of mathematics.

Freshman Team Scores: 1. Carmel, 332; 2. Park Tudor, 280; 3. Culver Academies, 233

Freshman Individual Scores: 1. Nathan Mytelka, Park Tudor, 95; 2. Alex Yu, Carmel, 94; 3. Thomas Ritz, Fishers, 90; 4. Kevin Fei, Carmel, 84; 5. Joshua Segaran, Carmel, 83; 6. George Ye, Culver Academies, 82; 6. Kevin Mi, Carmel, 82; 7. Julia Wang, Park Tudor, 76; 8. Ben Brubaker, Terre Haute South, 74; 9. Chrishan Fernando, Carmel, 71; 10. Junyi Dai, Culver Academies, 70; 11. Mike Crowell, Terre Haute South, 67; 12. Brooke Stephanian, Terre Haute South, 64.