Go to Rose-Hulman Main Rose-Hulman Home Math Home
One of the nation's top undergraduate   
engineering, science, and mathematics colleges   

Mathematics Competitions at Rose-Hulman - Standings


Rose Hulman students participate in five different mathematics competitions each year.   More detail on the competitions can be found on our Competitions page or the competition webpage. The results of our official teams and  high scores are given below (or a link). Click on the competition name for a brief description, click on the contest webpage for more detail, and on "standings" to go to the results, either on this webpage or at the official webpage site.

Competition Description Contest Webpage Standings
Al Schmidt Freshman Mathematics Competition ARS Home Page standings
Virginia Tech Regional Competition VTRMC Home Page standings
William Lowell Putnam Competition Putnam Home Page standings
Mathematical Contest in Modeling MCM Home Page standings
Indiana Collegiate Mathematics Competition   standings

Al Schmidt Freshman Mathematics Competition

The standings are on the ARS contest home page.

Virginia Tech Regional Competition

The overall leading scores standings are on the VTRMC home page. Here is a list of Rose students who have made the leading scorers list.

Contest year Student Year of Graduation
2007 Robert Lemke-Oliver 2008
2004 Dean Fehlau 2005
2004 Adam Outcalt 2008
2000 Matt Katinas 2002
1999 Matt Katinas 2002
1999 Dennis Lin 2002
1999 Nate Berglund 2002
1998 Jim Meyer 2000
1997 Brooke Chenoweth 2000
1997 Matt Lepinski 2000

William Lowell Putnam Competition

See also the national results page.

Rose-Hulman Putnam Standings - (compiled by )
Competition 
Number
Year Standings Contestant


Mathematical Contest in Modeling (MCM)

See also the national results page.

Rose-Hulman MCM Teams - (compiled by Aaron Klebanoff, Dave Rader)
Competition 
Number
Year Standings Teams
26'th 2010 Meritorious lexander Audretsch, Parikshith Mechineni, Greg Tourville
25th 2009    
24th 2008   Harry, Henman , Artem, Yankov, Arnold Yim,
Hannah, Chadd, Rose Haft
Robert Lemke-Oliver, Kimiko Parker, Steven (Bill) Torno
Casimir Ksiazek III, Hari Ravindran, Ely Spears
23rd 2007 Successful Participant

Meritorious

Successful Participant
Meritorious
Robert Lemke-Oliver, Ian Rogers, Steven (Bill) Torno

Ted Lyman, Ely Spears, Tom Werne

Arnold Yim, Casimir Ksaizek, Christopher Leibs

Piotr Pelcer, Nathan Lindle, Xiaofeng Tao
22'nd 2006 Honorable Mention

Successful Participant
Ted Lyman, Ely Spears, Tom Werne

Dan Dominick, Stephen Dupal, and Peter Fine
21'st 2005 Honorable Mention

Honorable Mention
Guy Srinivasan, Eric Borzello, Matt Ellis

Peter Fine, Curtis Katinas
20'th 2004 Honorable Mention

Honorable Mention

Successful Participant
Dan Abretske, Jay Groven, Nic Trainor

Alex Van Brunt, Brandon Ross, Jeremy Sands

Guy Srinivasan, Eric Borzello, Matt Ellis
19'th 2003 Meritorious

Successful Participant

Successful Participant
Michael Ewing, Jay Groven, Nic Trainor

Brian Barker, Jim Howard, Ron Stanis

Chris Scribner, Guy Srinivasan, Kellan Wampler
18'th 2002 Honorable Mention

Successful Participant
Nate Berglund, Michael Ewing, Stephen Young

Guy Srinivasan, Eric Tollefson, Kellan Wampler
17'th 2001 Meritorious

Honorable Mention

Successful Participant
Nate Berglund, Dennis Lin, Stephen Young

Eduardo Escard-Raffo, Dave Powder, Jonathan Webster

Michael Ewing, Peter Nei, Tom Schneider
16'th 2000 Meritorious 

Meritorious

Successful Participant

Successful Participant
Kenneth Crabb, Stephen Young, Curtis Huttenhower

Matthew Lepinski, Dennis Lin, Randall Motchan

Eddie Escuardo-Raffo, David Powder, Peter Webb

Tom Schneider, Michael Ewing, Peter Nei
15'th 1999 Outstanding 

Meritorious 

Meritorious 

Successful Participant
Fred Franzwa, James Meyer, Jonathan Matthews 

Curtis Huttenhower, Bill Richardson, Stephen Young 

Matt Lepinski, Randy Motchan, Dennis Lin 

Kathy Repine, Jennifer Rudolph, Quentin Kramer
14'th 1998 Meritorious

Meritorious

Honorable Mention
Fred Franzwa, James Meyer, Jonathan Matthews

Matt Lepinski, Josh Horstman, Jamie Kawabata

Ben Ford, Chris Cole, Dennis Lin
13'th 1997 Outstanding

Meritorious

Successful Participant
Jayme Moore, Jamie Kawabata, Josh Horstman

Carl Tracy, Pat Swickard, Matt Adams

Fred Franzwa, James Meyer, Jonathan Matthews
12'th 1996 Meritorious Nick Tallyn, Jayme Moore, Carl Tracy
11'th 1995 Successful Participant Nick Tallyn, Jayme Moore, Carl Tracy
10'th 1994 Honorable Mention San Han, Rick Mohr, Tony Ragucci
9'th 1993 Meritorious Mike Galloy, Tony Hinrichs, Dan Wilson
8'th 1992 Honorable Mention Michael Galloy, Scott Kwilinski, Kevin O'Bryant
7'th 1991 Meritorious Jeffrey Dierckman, Calvin Lui, John O'Bryan
6'th 1990 Outstanding Joel Atkins, Jeff Dierckman, Kevin O'Bryant
5'th 1989 Meritorious Leroy Rhodes, Floyd Yager, Brent Young 
3'rd 1987 Meritorious Ken Roth, Brent Young, Kelly Black

Indiana Collegiate Mathematics Competition

The standings are on the John Rickerts ICMC webpage
This document was last modified: 05/02/2010
Questions and Comments to: mathwebmaster@rose-hulman.edu