News

Contact this office:
812-877-8442

NEWS: Academics

< Back to Academics
< Back to all News

Students Recognized for Top of Class & Other Academic Achievements

May 10, 2011

    Bogart
 

Bogart Academic Award Winners: Earning Paul N. Bogart Academic Awards for having the top grade point averages following the sophomore year in 2009-10 were (from left) Andrew Bower, Andrew McCurry, Julie Brennan and Zakari Eckert.

     Eighty-seven Rose-Hulman Institute of Technology students were recognized for their academic achievements during the college's annual Honors and Awards Ceremony on April 30.  Awards were presented by the Office of Academic Affairs and academic departments.

     Several special academic awards were given to high performing students in each class.  Kyle Wilson, a senior mechanical engineering major from Dublin, Ohio, was awarded with the Carl Wischmeyer Award for having the top grade point average following completion of the junior year.  Three students received the Paul N. Bogart Prize for being the top of the class following the sophomore year: Julie Brennan, a junior mechanical engineering major from Indianapolis; Andrew Bower, a junior optical engineering major from Charleston, Ill.; and Zakari Eckert, a junior mechanical engineering major from Waterloo, Ind.  Max Verkamp, a sophomore physics major from Saint Anthony, Ind., was awarded the Heminway Bronze Medal for academic excellence in the first year at Rose-Hulman.

     Other seniors recognized as Carl Wischmeyer scholars for academic achievement following the junior year were Jonathan Strauser, a biomedical engineering major from Carmel, Ind.; Michael Pridal-LoPiccolo, a computer science major from Nevada, Mo.; Amanda Barnett, a physics major from Mooresville, Ind.; and Eric Crockett, a computer science major from Georgetown, Ind.

     Named a Paul N. Bogart Scholar for academic scholarship following the sophomore year was Andrew McCurry, a junior computer engineering major from Park Ridge, Ill. 

Heminway-Verkamp    

Heminway Bronze Medal Winner: Max A. Verkamp (left) received the Heminway Bronze Award from Bill Kline, interim vice president of academic affairs and dean of faculty.  The award recognizes the student with the top grade point average following the freshman year in 2009-10.
 

    

     Sophomores selected as Heminway Scholars for high academic achievement following the freshman year were James Breen, a mechanical engineering major from Las Vegas; Sean Gorsky, an optical engineering major from Elmhurst, Ill.; Yile Gu, a chemical engineering major from Jiangsu, China; Mathew Hein, an electrical engineering major from Sterling Heights, Mich.; Gregory Larmore, an electrical engineering major from Deerfield, Ill.; Jonathan Martin, a sophomore chemical engineering major from Greenwood, Ind.; Rebecca McCarthy, a mathematics major from Eads, Tenn.; and Kendra Moore, a chemical engineering major from Kenmore, Wash.

Other Heminway Scholars were Chuong Nguyen, a mechanical engineering major from Indianapolis; Ethan Post, a chemical engineering major from Rockford, Mich.; John Rigitano, an electrical engineering major from Addison, Ill.; Alexandra Schweir, a biomedical engineering major from Lawrenceburg, Ind.; Shanie Strullmyer, a computer science major from Farina, Ill.; Krista Telljohann, a chemical engineering major from Kingwood, Texas; Joseph Wimmer, a mechanical engineering major from Elk Grove Village, Ill.; Emily Yedinak, a chemical engineering major from Lake in the Hills, Ill.; and Kurtis Zimmerman, a computer science major from Shelbyville, Ind.

Students recognized by their academic departments featured senior Molly Gillam from Lafayette, Ind., as the Outstanding Biology Senior; Nicholas Race from Martinsville, Ind., the Samuel F. Hulbert Outstanding Biomedical Engineering Senior; 

Mitchell Ishmael from Knoxville, Tenn. and Molly Harding from Avon, Ind., the Archer Daniels Midland Award as the outstanding graduating chemical engineering students; Emily Meyer from Chicago, the Sam C. Hite Award for chemical engineering achievement; Krista Telljohan from Kingwood, Texas, the Eli Lilly & Co. Clinton Laboratories Award as outstanding junior chemical engineering student; Suzanne Kissel from Evansville, Ind., the John White Award as the most outstanding graduating chemistry student; Carly Baehr from Stevens Point, Wis., the William Albert Noyes Sr. Award for achievement in chemistry; Gregory Blachut from Willowbrook, Ill., the Undergraduate Research Award in Chemistry and Biochemistry.

   Wischmeyer Group
 

Wischmeyer Academic Award Winners: Receiving Carl Wischmeyer Academic Awards for being atop their class following the junior year in 2009-10 were (front row, from left) Michael Pridal-LoPiccolo, Kyle Wilson and Jonathan Strauser.  In the back row are Eric Crockett and Amanda Barnett.

Other department award winners were Ben Zobrist from Goodfield, Ill., the Shelton Hannig Award as outstanding graduating civil engineering student; Mindy Grupe from Terre Haute, the Morris L. Cleverley Award for civil engineering achievement; Shifan Geng from Shanghai, China, the Civil Engineering Faculty Award as top underclass civil engineering student; Timothy Ekl from Lake Zurich, Ill., the Addison-Wesley Outstanding Senior in Computer Science and Software Engineering Award; Sarah Jabon from Glenview, Ill., the Michael Atkins Outstanding Computer Science and Software Engineering Senior Thesis Award; Clancy Soehren from Edinburgh, Ind. and Annmarie Stanley from Warrenville, Ill., the Electrical and Computer Engineering Department's Outstanding Senior Award; Ross Hansen from Gleneden Beach, Ore. and Gregory Larmore from Deerfield, Ill., the Eta Kappa Nu Outstanding Electrical and Computer Engineering Sophomore Award; Matthew Runchey from Springsboro, Ohio, the Institute of Electrical and Electronic Engineers' Outstanding Student Award.

Also recognized were Michael Ulrey from North Oaks, Minn., the Outstanding Senior in Economics Award; Eric Crockett from Georgetown, Ind., Kyle Wilson from Dublin, Ohio and Michael Pridal-LoPiccolo from Nevada, Mo., the Clarence P. Sousley Award as outstanding mathematics graduates; Brian Kodalen from Valrico, Fla. and Matt Mercer from Oxford, Ohio, the Theodore Paine Palmer Award as top freshman math students; Andrew Bomar from Big Rapids, Mich., the Cummins Engine Company Award as outstanding graduating mechanical engineering student; James Breen from Las Vegas, the Steinhauser Award as the top mechanical engineering scholar following the sophomore year; Amanda Barnett from Mooresville, Ind., the John W. Rhee Award as most outstanding physics graduate;

Bo Miller from Kansas City, the Jean M. Bennett Award as outstanding optics student; Neil Krueger from Beach Park, Ill., the Outstanding Senior Engineering Physics Award; Max Verkamp from Saint Anthony, Ind., the C. Leroy Mason Award as the outstanding sophomore physics student; and Sean Gorskey from Elmhurst, Ind., the Sophomore Optical Engineering Award.