Heartland Invitational - 1/26/2013                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franklin College-IN  'A'                          1:57.90   J1:55.42   18  
     1) Conrad, Shelby A 19             2) Ghigliotto, Brenna N 19        
     3) Haynes, Cara J 19               4) Steel, Hope 17                 
       29.57    31.87    27.72    26.26                                    
  2 Transylvania University-KY  'A'                   1:54.43   J2:00.30   14  
     1) Cornish, Kristen 19             2) Skinner, Amanda B 22           
     3) Shurn, Sydney 18                4) Hubbard, Carly R 20            
       31.52    33.07    29.80    25.91                                    
  3 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'            1:56.82   J2:02.18   12  
     1) Kline, Celeste L 20             2) Harris, Taylor N 19            
     3) Schumacher, Ashley R 19         4) Wolfersberger, Stephanie 18    
       31.82    34.68    29.71    25.97                                    
  4 Defiance College Yellow Jacket-OH  'A'            2:05.05   J2:09.44   10  
     1) Tank, Nicole E 18               2) Miller, Eme J 18               
     3) Pease, Brittany M 19            4) Loock, Jacqueline R 19         
       34.22    36.66    31.68    26.88                                    
  5 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                 NT   J2:08.58    8  
     1) Rossick, Chelsea E 18           2) Troccoli, Casey J 18           
     3) Cunnien, Shannon M 22           4) Jay, Savannah 19               
       32.26    36.67    31.23    28.42                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'            1:37.41   J1:37.80   18  
     1) Huster, John Craig C 22         2) Podgorski, Andrew H 21         
     3) Martin, Orion P 17              4) Hintz, Paul C 18               
       25.07    27.30    22.67    22.76                                    
  2 Franklin College-IN  'A'                          1:39.86   J1:49.26   14  
     1) Stahly, Derreck J 19            2) Armbruster, Justin K 19        
     3) Sommers, Jon E 19               4) Morin, Seth M 20               
       27.84    29.54    28.63    23.25                                    
  3 Transylvania University-KY  'A'                   1:45.40   J1:49.57   12  
     1) Mullen, Sam 18                  2) Quijano, EJ J 20               
     3) Daffin, Brian 20                4) Baughman, Carson 19            
       37.14    19.62    27.48    25.33                                    
  4 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'            1:43.00   J1:44.70   10  
     1) Enrico, Tai J 18                2) Yeoman, Marshall S 20          
     3) Ross, Matt J 22                 4) Meininger, Ross 21             
       26.80    29.18    25.44    23.28                                    
  5 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'                 NT   J1:45.89    8  
     1) Phillips, Spencer S 18          2) Ryan, Logan F 21               
     3) Horve, Gunnar 18                4) Wuest, Steve J 21              
       27.96    29.63    25.25    23.05                                    
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balassa, Anna             19 Transylvania-KY     18:59.38   19:21.23    9  
      31.79   34.82   35.34   35.43   34.95   34.99   35.17   34.87
      35.12   35.34   35.57   35.13   35.15   35.44   35.51   35.67
      35.53   35.49   35.47   35.21   35.38   35.88   35.59   35.68
      35.56   35.40   35.67   35.82   35.24   35.44   35.07 1:08.51
  2 Danhauer, Laura M         20 Rose-Hulman-IN      19:53.12   19:57.74    7  
      31.58   34.87   35.52   35.45   34.95   34.71   35.26   35.79
      36.24   36.63   36.65   36.01   35.94   36.74   36.56   37.25
      37.08   37.56   36.87   37.33   36.99   38.17   38.01   36.91
      37.23   37.44   37.84   36.90   36.58   35.99   36.00   35.66
      35.03
  3 Metheny, Emily J          19 Franklin-IN         19:09.15   20:26.12    6  
      32.76   35.58   36.13   36.34   36.72   36.90   36.65   36.60
      36.48   36.64   37.01   36.70   36.95   36.93   36.94   37.07
      36.95   36.92   37.21   36.90 1:13.76   37.23 1:14.06   37.03
      37.21   36.85   36.46   36.74                   36.71   36.00
      17.33
  4 Toole, Abby C             20 Franklin-IN         22:27.78   21:39.55    5  
      33.26   36.39   37.88   38.32   38.91   39.57   39.08   39.70
      39.59   38.97   39.65   39.02   39.62   39.52   39.77   39.96
      40.03   40.15   40.25   40.28   40.68   40.33   40.08   40.24
      40.07   39.72   40.12   40.56   40.37   39.65   39.94   39.63
      38.24
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Matt J              18 Rose-Hulman-IN      16:29.42   16:32.32    9  
      27.09   28.78   29.79   30.09   30.09   29.64   29.96   30.11
      30.27   30.40   30.13   30.21   30.34   30.69   30.71   30.45
      30.60   30.68   30.24   30.61   30.14   30.56   30.19   30.50
      30.40   30.80   30.44   30.31   30.12   30.28   29.98   29.50
      28.22
  2 Morin, Seth M             20 Franklin-IN         17:04.22   17:24.75    7  
      28.10   30.29 1:33.82   32.00                                
      32.18                           32.22   31.30   17.96        
              31.55   31.89                                   32.10
      32.37   32.11                   31.93   32.33   31.85   31.63
      30.70
  3 Lippy, Mitchell W         18 Rose-Hulman-IN      17:40.07   17:45.48    6  
      28.98   31.72   32.24   32.53   32.62   32.60   32.01   32.17
      32.26   32.38   32.02   32.41   32.79   32.62   32.61   32.38
      32.45   32.46   32.49   32.42   32.54   32.66   32.45   32.39
      32.68   32.83   32.47   32.59   32.35   32.34   32.46   32.33
      31.23
  4 Santana, David            20 Franklin-IN         17:53.82   18:48.57    5  
      29.01   33.18   33.84   33.93   33.88   34.14   34.05   34.10
      34.08   34.65   34.17   34.76   35.03   34.27   35.73   33.62
      33.68   34.09   34.72   34.25   34.85   35.04   35.50   35.33
      34.08   35.03   33.43   35.46   34.79   33.50   35.70   33.78
      32.90
  5 Sommers, Jon E            19 Franklin-IN         18:40.62   19:05.80    4  
      30.36   32.95   33.83   34.15   34.00   34.09   33.78   34.12
      34.21   34.76   35.08   34.78   35.03   34.86   34.69   35.44
      34.61   34.82   34.87   35.00   35.61   35.73   34.63   35.65
      35.69   35.35   35.85   36.03   34.77   35.72   35.88   35.04
      34.42
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ghigliotto, Brenna N      19 Franklin-IN          2:02.08    2:03.46    9  
      28.76   31.21   32.15   31.34                                
  2 Anderson, Lindsey T       22 Transylvania-KY      2:06.42    2:06.22    7  
      29.96   32.22   32.38   31.66                                
  3 Loock, Jacqueline R       19 Defiance-OH          2:06.65    2:06.90    6  
      29.43   31.58   33.20   32.69                                
  4 Hubbard, Carly R          20 Transylvania-KY      2:07.13    2:07.82    5  
      29.19   32.31   32.97   33.35                                
  5 Danhauer, Laura M         20 Rose-Hulman-IN       2:11.18    2:10.28    4  
      30.14   32.97   34.01   33.16                                
  6 Tank, Nicole E            18 Defiance-OH          2:22.26    2:22.13    3  
      32.07   36.07   37.42   36.57                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Orion P           17 Rose-Hulman-IN       1:44.87    1:45.04    9  
      24.31   27.04   27.06   26.63                                
  2 McAfee, David B           20 Franklin-IN          1:43.86    1:47.17    7  
      24.74   26.46   27.32   28.65                                
  3 Perry, Braden B           19 Defiance-OH          2:04.55    1:47.73    6  
      27.05   30.37   32.31   18.00                                
  4 Smith, Drew T             19 Rose-Hulman-IN       1:52.00    1:50.63    5  
      25.80   28.17   28.31   28.35                                
  5 Gillin, Carney            20 Franklin-IN          1:45.19    1:50.75    4  
      25.48   28.13   28.83   28.31                                
  6 Dorn, Kevin               19 Rose-Hulman-IN       1:54.52    1:54.13    3  
      25.55   28.80   29.69   30.09                                
  7 Meininger, Ross           21 Rose-Hulman-IN       1:56.69    1:57.90    2  
      26.05   29.92   31.00   30.93                                
  8 Daffin, Brian             20 Transylvania-KY      2:03.57    2:00.63    1  
      27.26   30.59   32.38   30.40                                
  9 Sagul, Ryan T             21 Rose-Hulman-IN       1:55.75    2:01.56  
      27.20   30.03   31.84   32.49                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conrad, Shelby A          19 Franklin-IN          1:03.14    1:02.42    9  
      30.58   31.84                                                
  2 Hammelman, Kayla          18 Franklin-IN          1:05.16    1:05.99    7  
      31.70   34.29                                                
  3 Rossick, Chelsea E        18 Rose-Hulman-IN       1:05.44    1:07.21    6  
      32.56   34.65                                                
  4 Cornish, Kristen          19 Transylvania-KY      1:04.77    1:09.61    5  
      33.38   36.23                                                
  5 Miller, Eme J             18 Defiance-OH               NT    1:11.60    4  
      34.37   37.23                                                
  6 Jay, Savannah             19 Rose-Hulman-IN            NT    1:12.09    3  
      35.80   36.29                                                
  7 Pease, Brittany M         19 Defiance-OH          1:13.47    1:13.52    2  
      35.24   38.28                                                
  8 Metheny, Emily J          19 Franklin-IN          1:09.87    1:18.32    1  
      37.43   40.89                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enrico, Tai J             18 Rose-Hulman-IN         55.58      56.98    9  
      27.73   29.25                                                
  2 Foreman, Joel C           19 Franklin-IN            57.76      57.45    7  
      27.28   30.17                                                
  3 Mullen, Sam               18 Transylvania-KY        53.72      58.92    6  
      28.30   30.62                                                
  4 Phillips, Spencer S       18 Rose-Hulman-IN       1:00.02    1:00.28    5  
      29.39   30.89                                                
  5 Stahly, Derreck J         19 Franklin-IN          1:01.04    1:00.62    4  
      29.44   31.18                                                
  6 Horve, Gunnar             18 Rose-Hulman-IN       1:01.75    1:02.45    3  
      31.05   31.40                                                
  7 Larson, Robert A          20 Rose-Hulman-IN       1:02.80    1:05.19    2  
      31.84   33.35                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ghigliotto, Brenna N      19 Franklin-IN          1:10.02    1:09.95    9  
      33.14   36.81                                                
  2 Skinner, Amanda B         22 Transylvania-KY      1:08.33    1:11.58    7  
      33.78   37.80                                                
  3 Balassa, Anna             19 Transylvania-KY      1:16.54    1:17.49    6  
      36.52   40.97                                                
  4 Troccoli, Casey J         18 Rose-Hulman-IN       1:17.47    1:18.18    5  
      37.03   41.15                                                
  5 Harris, Taylor N          19 Rose-Hulman-IN       1:12.15    1:18.60    4  
      36.59   42.01                                                
  6 Lissanu, Lydia            19 Transylvania-KY      1:33.78    1:33.94    3  
      43.85   50.09                                                
  7 Mueller, Raphaela         17 Franklin-IN          1:42.29    1:36.10    2  
      45.15   50.95                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podgorski, Andrew H       21 Rose-Hulman-IN         59.95    1:02.00    9  
      29.09   32.91                                                
  2 Ryan, Logan F             21 Rose-Hulman-IN       1:02.59    1:03.57    7  
      30.32   33.25                                                
  3 Yeoman, Marshall S        20 Rose-Hulman-IN       1:01.98    1:04.76    6  
      30.23   34.53                                                
  4 Quijano, EJ J             20 Transylvania-KY      1:04.47    1:04.98    5  
      30.76   34.22                                                
  5 Innocent-Dolor, Jon-L     19 Rose-Hulman-IN       1:03.14    1:05.59    4  
      30.57   35.02                                                
  6 Armbruster, Justin K      19 Franklin-IN          1:07.07    1:06.23    3  
      30.58   35.65                                                
  7 Sommers, Jon E            19 Franklin-IN          1:10.36    1:13.96    2  
      35.06   38.90                                                
  8 French-Seats, Nicholas    19 Rose-Hulman-IN       1:17.64    1:17.00    1  
      35.80   41.20                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Carly R          20 Transylvania-KY      2:11.87    2:17.68    9  
      31.76   34.91   35.18   35.83                                
  2 Anderson, Callie          19 Transylvania-KY      2:25.40    2:23.46    7  
      31.76   35.37   36.21   40.12                                
  3 Haynes, Cara J            19 Franklin-IN          2:28.22    2:24.48    6  
      30.81   36.57   38.27   38.83                                
  4 Kline, Celeste L          20 Rose-Hulman-IN       2:22.22    2:31.62    5  
      32.43   38.60   39.11   41.48                                
  5 Cunnien, Shannon M        22 Rose-Hulman-IN       2:29.58    2:32.25    4  
      33.44   38.18   39.77   40.86                                
  6 Pease, Brittany M         19 Defiance-OH          2:36.52    2:43.31    3  
      34.27   41.97   44.71   42.36                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Matt J              22 Rose-Hulman-IN       1:53.19    2:02.51    9  
      27.36   30.68   32.27   32.20                                
  2 Yuhas, Eric M             18 Rose-Hulman-IN       2:05.86    2:06.76    7  
      27.73   32.16   33.08   33.79                                
  3 Wuest, Steve J            21 Rose-Hulman-IN       2:07.46    2:07.68    6  
      28.62   32.39   33.27   33.40                                
  4 Housman, Stephen          20 Rose-Hulman-IN       2:13.58    2:14.13    5  
      29.06   32.91   35.90   36.26                                
  5 McAfee, David B           20 Franklin-IN          2:07.62    2:15.81    4  
      29.82   34.18   36.12   35.69                                
  6 Browder, Sam S            18 Rose-Hulman-IN       2:16.47    2:20.98    3  
      30.75   36.06   37.02   37.15                                
  7 Stern, Brady A            18 Rose-Hulman-IN       2:00.55    2:25.95    2  
      28.25   31.64 1:04.64   21.42                                
  8 Santana, David            20 Franklin-IN               NT    2:33.55    1  
      32.15 2:01.40                                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfersberger, Stephanie  18 Rose-Hulman-IN         25.59      26.01    9  
  2 Steel, Hope               17 Franklin-IN            26.99      27.39    7  
  3 Shurn, Sydney             18 Transylvania-KY        27.14      27.72    6  
  4 Schumacher, Ashley R      19 Rose-Hulman-IN         27.30      27.78    5  
  5 Cornish, Kristen          19 Transylvania-KY        26.02      27.85    4  
  6 Mueller, Raphaela         17 Franklin-IN            32.00      32.37    3  
  7 Lissanu, Lydia            19 Transylvania-KY        33.58      35.05    2  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huster, John Craig C      22 Rose-Hulman-IN         21.96      22.39    9  
  2 Bariyev, Alex             18 Franklin-IN            22.45      22.66    7  
  3 Hintz, Paul C             18 Rose-Hulman-IN         22.83      23.02    6  
  4 Foreman, Joel C           19 Franklin-IN            22.45      23.44    5  
  5 Dorn, Kevin               19 Rose-Hulman-IN         23.30      23.86    4  
  6 Daffin, Brian             20 Transylvania-KY        23.59      24.32    3  
  7 Robinson, Jeremiah G      22 Franklin-IN            25.05      25.60    2  
  8 Perry, Braden B           19 Defiance-OH            25.90      25.99    1  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foote, Regen              19 Rose-Hulman-IN        217.50     199.20    9  
  2 Richardson, Nicole        21 Rose-Hulman-IN        192.38     186.80    7  
  3 Jelinek, Hannah           18 Transylvania-KY       200.50     154.75    6  
  4 Baden, Hailey             18 Transylvania-KY       152.70     131.65    5  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gould, Samuel             19 Rose-Hulman-IN        243.45     220.35    9  
  2 Richardson, Connor        19 Franklin-IN           183.15     191.00    7  
  3 Maurer, Joshua            19 Rose-Hulman-IN        201.15     157.10    6  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfersberger, Stephanie  18 Rose-Hulman-IN         57.30      58.38    9  
      28.38   30.00                                                
  2 Loock, Jacqueline R       19 Defiance-OH            57.39      58.51    7  
      28.08   30.43                                                
  3 Schumacher, Ashley R      19 Rose-Hulman-IN         58.99      59.98    6  
      28.64   31.34                                                
  4 Shurn, Sydney             18 Transylvania-KY        58.02    1:00.57    5  
      29.44   31.13                                                
  5 Steel, Hope               17 Franklin-IN          1:00.81    1:01.53    4  
      29.65   31.88                                                
  6 Cornish, Kristen          19 Transylvania-KY        57.76    1:03.39    3  
      30.36   33.03                                                
  7 Mueller, Raphaela         17 Franklin-IN          1:11.88    1:10.78    2  
      33.79   36.99                                                
  8 Lissanu, Lydia            19 Transylvania-KY      1:14.86    1:16.09    1  
      36.00   40.09                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podgorski, Andrew H       21 Rose-Hulman-IN         47.59      49.06    8  
      23.95   25.11                                                
  1 McAfee, David B           20 Franklin-IN            47.73      49.06    8  
      23.95   25.11                                                
  3 Foreman, Joel C           19 Franklin-IN            48.79      50.51    6  
      23.99   26.52                                                
  4 Hintz, Paul C             18 Rose-Hulman-IN         49.93      50.77    5  
      24.56   26.21                                                
  5 Gillin, Carney            20 Franklin-IN            48.27      50.87    4  
      24.66   26.21                                                
  6 Daffin, Brian             20 Transylvania-KY        52.91      52.75    3  
      25.03   27.72                                                
  7 Meininger, Ross           21 Rose-Hulman-IN         51.56      52.82    2  
      25.06   27.76                                                
  8 Sagul, Ryan T             21 Rose-Hulman-IN         52.93      53.58    1  
      25.73   27.85                                                
  9 Larson, Robert A          20 Rose-Hulman-IN            NT      54.06  
      25.89   28.17                                                
 10 Robinson, Jeremiah G      22 Franklin-IN            56.47      57.00  
      26.46   30.54                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conrad, Shelby A          19 Franklin-IN          2:16.61    2:16.39    9  
      32.50   34.30   35.24   34.35                                
  2 Anderson, Lindsey T       22 Transylvania-KY      2:12.75    2:21.50    7  
      34.15   35.05   35.91   36.39                                
  3 Hammelman, Kayla          18 Franklin-IN          2:19.90    2:22.41    6  
      34.27   36.21   36.56   35.37                                
  4 Rossick, Chelsea E        18 Rose-Hulman-IN       2:25.98    2:24.05    5  
      33.87   35.96   37.32   36.90                                
  5 Kline, Celeste L          20 Rose-Hulman-IN       2:24.04    2:25.35    4  
      34.32   36.60   37.50   36.93                                
  6 Miller, Eme J             18 Defiance-OH          2:31.84    2:29.04    3  
      35.19   37.16   38.25   38.44                                
  7 Toole, Abby C             20 Franklin-IN          2:45.48    2:43.05    2  
      38.98   40.96   41.93   41.18                                
  8 Tank, Nicole E            18 Defiance-OH          2:36.46    2:44.29    1  
      37.45   41.56   42.91   42.37                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enrico, Tai J             18 Rose-Hulman-IN       1:59.31    2:01.52    9  
      28.80   30.75   31.36   30.61                                
  2 Bariyev, Alex             18 Franklin-IN          2:05.61    2:03.32    7  
      29.66   31.20   31.48   30.98                                
  3 Mullen, Sam               18 Transylvania-KY      1:58.21    2:07.63    6  
      29.16   32.49   33.23   32.75                                
  4 Yuhas, Eric M             18 Rose-Hulman-IN       2:17.52    2:11.50    5  
      31.04   33.58   33.55   33.33                                
  5 Phillips, Spencer S       18 Rose-Hulman-IN       2:13.69    2:12.82    4  
      30.44   33.28   35.10   34.00                                
  6 Stahly, Derreck J         19 Franklin-IN          2:15.81    2:14.56    3  
      32.68   33.77   34.67   33.44                                
  7 Dorn, Kevin               19 Rose-Hulman-IN       2:10.00    2:17.78    2  
      32.01   34.84   36.06   34.87                                
  8 Perry, Braden B           19 Defiance-OH               NT    2:23.92    1  
      33.14   35.57   37.70   37.51                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skinner, Amanda B         22 Transylvania-KY      2:27.07    2:34.64    9  
      34.94   39.08   40.39   40.23                                
  2 Ghigliotto, Brenna N      19 Franklin-IN          2:35.38    2:35.83    7  
      35.34   39.73   40.46   40.30                                
  3 Anderson, Callie          19 Transylvania-KY      2:38.18    2:46.55    6  
      38.27   42.35   43.66   42.27                                
  4 Troccoli, Casey J         18 Rose-Hulman-IN       2:50.27    2:47.71    5  
      38.55   43.23   43.99   41.94                                
  5 Harris, Taylor N          19 Rose-Hulman-IN       2:35.84    2:48.70    4  
      37.44   43.41   43.52   44.33                                
  6 Jay, Savannah             19 Rose-Hulman-IN            NT    3:09.14    3  
      42.19   47.79   49.11   50.05                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Logan F             21 Rose-Hulman-IN       2:15.62    2:16.60    9  
      31.11   34.31   34.83   36.35                                
  2 Yeoman, Marshall S        20 Rose-Hulman-IN       2:17.24    2:22.17    7  
      32.23   35.85   37.57   36.52                                
  3 Smith, Drew T             19 Rose-Hulman-IN       2:19.62    2:23.35    6  
      32.79   35.99   37.20   37.37                                
  4 Quijano, EJ J             20 Transylvania-KY      2:22.81    2:25.37    5  
      34.15   37.90   36.97   36.35                                
  5 Innocent-Dolor, Jon-L     19 Rose-Hulman-IN       2:23.60    2:28.24    4  
      33.35   37.41   39.36   38.12                                
  6 Armbruster, Justin K      19 Franklin-IN          2:29.63    2:28.83    3  
      33.37   37.92   38.74   38.80                                
  7 Sommers, Jon E            19 Franklin-IN          2:41.47    2:40.32    2  
      36.26   40.25   41.87   41.94                                
  8 French-Seats, Nicholas    19 Rose-Hulman-IN       3:04.24    2:52.34    1  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balassa, Anna             19 Transylvania-KY      5:27.82    5:39.78    9  
      31.27   34.10   34.91   34.95   34.67   35.11   34.66   34.55
      33.96   31.60                                                
  2 Danhauer, Laura M         20 Rose-Hulman-IN       5:40.50    5:40.45    7  
      31.32   34.16   34.75   34.72   34.79   35.04   34.89   34.63
      34.16   31.99                                                
  3 Metheny, Emily J          19 Franklin-IN          5:27.48    5:47.98    6  
      31.97   35.22   35.21   35.37   35.35   35.49   35.39   35.32
      34.98   33.68                                                
  4 Tank, Nicole E            18 Defiance-OH          6:14.24    6:20.49    5  
      33.80   37.00   38.83   38.18   38.96   39.01   39.13   39.67
      39.16   36.75                                                
  5 Toole, Abby C             20 Franklin-IN          6:29.91    6:21.48    4  
      33.49   37.38   38.33   39.10   39.45   39.53   39.49   39.31
      39.10   36.30                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Matt J              18 Rose-Hulman-IN       4:48.99    4:53.25    9  
      26.79   28.76   29.15   29.34   29.55   29.80   30.09   30.19
      29.88   29.70                                                
  2 Stern, Brady A            18 Rose-Hulman-IN       4:59.24    4:56.12    7  
      27.69   29.28   29.39   29.50   29.62   30.15   30.22   30.31
      30.26   29.70                                                
  3 Morin, Seth M             20 Franklin-IN          4:57.81    4:59.01    6  
      26.72   28.41   28.90   29.77   30.42   30.36   30.67   31.68
      31.63   30.45                                                
  4 Wuest, Steve J            21 Rose-Hulman-IN       5:12.68    5:09.77    5  
      27.91   31.04   31.21   31.68   31.58   32.09   32.20   31.78
      30.87   29.41                                                
  5 Lippy, Mitchell W         18 Rose-Hulman-IN       5:08.32    5:13.22    4  
      28.67   30.97   31.80   32.09   31.88   31.82   31.92   31.83
      31.43   30.81                                                
  6 Santana, David            20 Franklin-IN          5:01.34    5:19.38    3  
      27.83   31.45   32.37   32.10   31.87   32.21   33.11   33.13
      33.44   31.87                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Carly R          20 Transylvania-KY      1:01.09    1:02.76    9  
      29.77   32.99                                                
  2 Haynes, Cara J            19 Franklin-IN          1:02.80    1:04.86    7  
      30.02   34.84                                                
  3 Anderson, Callie          19 Transylvania-KY      1:03.77    1:05.29    6  
      30.80   34.49                                                
  4 Kline, Celeste L          20 Rose-Hulman-IN       1:03.04    1:06.54    5  
      30.96   35.58                                                
  5 Cunnien, Shannon M        22 Rose-Hulman-IN       1:06.81    1:07.34    4  
      31.57   35.77                                                
  6 Hammelman, Kayla          18 Franklin-IN          1:10.38    1:09.07    3  
      32.59   36.48                                                
  7 Schumacher, Ashley R      19 Rose-Hulman-IN       1:06.60    1:10.04    2  
      31.44   38.60                                                
  8 Loock, Jacqueline R       19 Defiance-OH               NT    1:11.43    1  
      32.45   38.98                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Orion P           17 Rose-Hulman-IN         50.09      51.37    9  
      23.91   27.46                                                
  2 Huster, John Craig C      22 Rose-Hulman-IN         51.97      52.17    7  
      24.14   28.03                                                
  3 Yuhas, Eric M             18 Rose-Hulman-IN         55.92      55.59    6  
      25.90   29.69                                                
  4 Ross, Matt J              22 Rose-Hulman-IN         53.06      55.94    5  
      26.46   29.48                                                
  5 Mullen, Sam               18 Transylvania-KY        53.72      56.79    4  
      26.18   30.61                                                
  6 Gillin, Carney            20 Franklin-IN            57.72      57.62    3  
      26.61   31.01                                                
  7 Horve, Gunnar             18 Rose-Hulman-IN         57.75      58.64    2  
      26.54   32.10                                                
  8 Bariyev, Alex             18 Franklin-IN            59.76      58.73    1  
      27.61   31.12                                                
  9 Housman, Stephen          20 Rose-Hulman-IN         59.86      59.53  
      27.73   31.80                                                
 10 Browder, Sam S            18 Rose-Hulman-IN       1:00.53    1:00.89  
      28.99   31.90                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jelinek, Hannah           18 Transylvania-KY       224.03     181.10    9  
  2 Richardson, Nicole        21 Rose-Hulman-IN        222.07     159.55    7  
  3 Foote, Regen              19 Rose-Hulman-IN        216.60     156.40    6  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gould, Samuel             19 Rose-Hulman-IN        258.97     214.75    9  
  2 Richardson, Connor        19 Franklin-IN           223.95     172.90    7  
  3 Maurer, Joshua            19 Rose-Hulman-IN        214.72     156.75    6  
  4 Baughman, Carson          19 Transylvania-KY       134.70     120.30    5  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skinner, Amanda B         22 Transylvania-KY      2:14.86    2:18.57    9  
      29.55   35.02   41.14   32.86                                
  2 Anderson, Lindsey T       22 Transylvania-KY      2:15.41    2:21.49    7  
      31.50   36.05 1:14.23                                        
  3 Conrad, Shelby A          19 Franklin-IN          2:24.77    2:21.71    6  
      31.59   35.27   43.03   31.82                                
  4 Cunnien, Shannon M        22 Rose-Hulman-IN       2:23.82    2:22.32    5  
      32.04   37.05   41.59   31.64                                
  5 Haynes, Cara J            19 Franklin-IN          2:25.00    2:23.37    4  
      30.88   37.40   42.44   32.65                                
  6 Miller, Eme J             18 Defiance-OH          2:26.70    2:27.43    3  
      32.06   36.97   44.50   33.90                                
  7 Pease, Brittany M         19 Defiance-OH          2:43.50    2:43.56    2  
      33.24   41.73   50.98   37.61                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enrico, Tai J             18 Rose-Hulman-IN       2:02.54    2:03.74    9  
      27.85   30.65   36.45   28.79                                
  2 Ryan, Logan F             21 Rose-Hulman-IN       2:05.92    2:06.49    7  
      27.58   34.57   35.18   29.16                                
  3 Smith, Drew T             19 Rose-Hulman-IN       2:02.77    2:07.53    6  
      28.43   34.10   36.24   28.76                                
  4 Phillips, Spencer S       18 Rose-Hulman-IN       2:09.05    2:10.34    5  
      28.36   33.63   37.10   31.25                                
  5 Quijano, EJ J             20 Transylvania-KY      2:04.03    2:12.54    4  
      29.08   35.58   38.17   29.71                                
  6 Lippy, Mitchell W         18 Rose-Hulman-IN       2:21.26    2:18.76    3  
      30.52   36.16   40.70   31.38                                
  7 Armbruster, Justin K      19 Franklin-IN          2:17.93    2:19.43    2  
      28.88   36.16   39.32   35.07                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'            3:52.17    3:55.29   18  
     1) Rossick, Chelsea E 18           2) Danhauer, Laura M 20           
     3) Troccoli, Casey J 18            4) Wolfersberger, Stephanie 18    
                58.68    28.50  1:06.19             53.85    26.05    56.57
  2 Transylvania University-KY  'A'                   3:44.42    3:56.06   14  
     1) Shurn, Sydney 18                2) Anderson, Lindsey T 22         
     3) Anderson, Callie 19             4) Balassa, Anna 19               
       28.15    59.15    28.31    58.49    28.25    59.60    28.16    58.82
  3 Franklin College-IN  'A'                          3:53.59    4:12.75   12  
     1) Steel, Hope 17                  2) Hammelman, Kayla 18            
     3) Metheny, Emily J 19             4) Toole, Abby C 20               
       28.74  1:00.53    29.08  1:01.17    30.85  1:05.28    31.10  1:05.77
  4 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                 NT    4:44.46   10  
     1) Jay, Savannah 19                2) Richardson, Nicole 21          
     3) Foote, Regen 19                 4) Harris, Taylor N 19            
       29.52  1:03.05    37.34  1:17.94    37.01  1:18.60    30.54  1:04.87
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'            3:14.31    3:15.48   18  
     1) Martin, Orion P 17              2) Podgorski, Andrew H 21         
     3) Hintz, Paul C 18                4) Huster, John Craig C 22        
       23.20    48.36    23.59    49.26    23.63    50.05    22.27    47.81
  2 Franklin College-IN  'A'                          3:12.98    3:18.09   14  
     1) McAfee, David B 20              2) Foreman, Joel C 19             
     3) Bariyev, Alex 18                4) Gillin, Carney 20              
       24.01    48.94    23.10    49.57    23.85    50.39    23.13    49.19
  3 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'            3:24.00    3:27.75   12  
     1) Yuhas, Eric M 18                2) Stern, Brady A 18              
     3) Innocent-Dolor, Jon-L 19        4) Meininger, Ross 21             
       24.57    50.93    24.79    52.07    24.60    52.03    24.24    52.72
  4 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'            3:30.00    3:33.74   10  
     1) Dorn, Kevin 19                  2) King, Matt J 18                
     3) Ross, Matt J 22                 4) Wuest, Steve J 21              
       24.42    51.99    25.12    52.01    26.77    57.09    24.86    52.65
  5 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'D'            3:32.00    3:38.65    8  
     1) Larson, Robert A 20             2) Yeoman, Marshall S 20          
     3) Sagul, Ryan T 21                4) Horve, Gunnar 18               
       25.42    53.48    25.50    53.85    26.19    55.83    16.41    55.49
  6 Franklin College-IN  'B'                               NT    3:43.78    6  
     1) Morin, Seth M 20                2) Robinson, Jeremiah G 22        
     3) Stahly, Derreck J 19            4) Santana, David 20              
       25.83    54.37    26.41    57.79    26.61    56.51    25.74    55.11
 
                    Combined Team Scores - Through Event 32                    
 
  1. Rose-Hulman Institute of Techn      580   2. Franklin College                    312
  3. Transylvania University             243   4. Defiance College Yellow Jacket       58
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Transylvania University             189   2. Rose-Hulman Institute of Techn      188
  3. Franklin College                    154   4. Defiance College Yellow Jacket       50
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Rose-Hulman Institute of Techn      392   2. Franklin College                    158
  3. Transylvania University              54   4. Defiance College Yellow Jacket        8