Licensed to Rose-Hulman Institute of Tech.
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/7/2011 11:24 AM
                          Wabash v. RHIT - 11/5/2011                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wabash College-IN  'A'                            1:33.63    1:39.47   11  
     1) Troyer, Aaron L                 2) Batchelder, Steve C            
     3) Adams, Carter D                 4) Beck, Alex P 20                
       29.60    27.88    23.91    18.08                                    
  2 Rose-Hulman Institute-IN  'A'                     1:41.48    1:41.10    4  
     1) Huster, John 20                 2) Ingram, Chris 20               
     3) Ross, Matt 20                   4) Podgorski, Andrew 19           
       25.70    28.39    24.31    22.70                                    
  3 Wabash College-IN  'B'                                 NT    1:43.35    2  
     1) Barnes, Adam F 19               2) Buescher, Paul T 21            
     3) Williams, Charles E             4) Hawkins, Alex N 18             
       33.05    27.75    24.40    18.15                                    
  4 Rose-Hulman Institute-IN  'B'                          NT    1:44.10  
     1) Landry, James 19                2) Ryan, Logan 20                 
     3) Yuhas, Eric 17                  4) Famprikis, Theo 19             
       26.90    29.27    24.90    23.03                                    
  5 Wabash College-IN  'C'                                 NT    1:51.18  
     1) Wise, Brad M 20                 2) Schramm, Matt J                
     3) Hardcastle, Tyler J             4) Nemeth, Mike A                 
       33.00    29.18    28.42    20.58                                    
  6 Rose-Hulman Institute-IN  'C'                          NT    1:51.95  
     1) Laudick, Greg 21                2) Yeoman, Marshall 19            
     3) Willis, Andy 20                 4) Untener, Daniel 20             
       30.02    29.31    27.84    24.78                                    
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN           10:20.08   10:24.69    9  
  2 Foreman, Aaron            19 RHIT-IN             10:56.64   10:50.57    4  
      27.60   31.40   32.70   32.70   33.00   32.60   33.00   32.70
      32.60   32.80   32.90   32.90   33.30   32.70   32.90   33.20
      32.90   33.30   33.00   32.37                                
  3 Fouts, Matt D                Wabash-IN                 NT   10:56.64    3  
  4 Falley, Logan S           21 Wabash-IN           10:24.75   11:05.91    2  
  5 Sagul, Ryan               20 RHIT-IN             11:20.03   11:30.88    1  
  6 Peterson, Christopher     20 RHIT-IN             11:37.16   11:50.25  
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Batchelder, Steve C          Wabash-IN            1:50.53    1:49.61    9  
  2 Adams, Carter D              Wabash-IN                 NT    1:49.95    4  
  3 Yuhas, Eric               17 RHIT-IN              1:53.72    1:53.42    3  
      25.00   28.50   29.50   30.42                                
  4 Barnes, Adam F            19 Wabash-IN            1:51.29    1:54.48    2  
  5 Becker, Kevin             18 RHIT-IN                   NT    2:00.27    1  
  6 Wuest, Stephen            19 RHIT-IN              1:57.82    2:03.83  
      25.80   30.10   33.80   34.13                                
  7 Hale, Evan                20 RHIT-IN              2:06.30    2:04.26  
      26.96   30.40   32.70   34.20                                
  8 Hardcastle, Tyler J          Wabash-IN                 NT    2:09.54  
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, David G         19 Wabash-IN              54.95      54.75    9  
      26.81   27.94                                                
  2 Williams, Charles E          Wabash-IN              54.73      56.70    4  
      27.89   28.81                                                
  3 Landry, James             19 RHIT-IN                58.35      56.98    3  
      27.60   29.38                                                
  4 Beck, Alex P              20 Wabash-IN              57.79      58.79    2  
      28.79   30.00                                                
  5 Laudick, Greg             21 RHIT-IN              1:04.86    1:05.13    1  
      31.09   34.04                                                
  6 Willis, Andy              20 RHIT-IN              1:06.82    1:08.82  
      32.88   35.94                                                
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podgorski, Andrew         19 RHIT-IN              1:02.62    1:02.50    9  
      29.09   33.41                                                
  2 Buescher, Paul T          21 Wabash-IN              59.14    1:02.96    4  
      29.77   33.19                                                
  3 Ryan, Logan               20 RHIT-IN              1:03.27    1:03.52    3  
      30.24   33.28                                                
  4 Ingram, Chris             20 RHIT-IN              1:04.77    1:04.35    2  
      29.77   34.58                                                
  5 Schramm, Matt J              Wabash-IN            1:04.60    1:05.81    1  
      30.96   34.85                                                
  6 Yeoman, Marshall          19 RHIT-IN              1:04.72    1:06.50  
      31.42   35.08                                                
  7 Wise, Brad M              20 Wabash-IN            1:08.84    1:07.69  
      32.15   35.54                                                
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Matt                20 RHIT-IN              1:57.49    1:58.40    9  
      26.63   29.96   30.77   31.04                                
  2 Hawkins, Alex N           18 Wabash-IN                 NT    2:05.27    4  
      26.79   30.19   32.79   35.50                                
  3 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN                 NT    2:07.47    3  
      28.02   32.15   33.38   33.92                                
  4 Falley, Logan S           21 Wabash-IN            2:00.36    2:13.04    2  
      29.92   33.65   35.11   34.36                                
  5 Housman, Stephen          18 RHIT-IN              2:23.19    2:19.56    1  
      29.83   35.29   35.95   38.49                                
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huster, John              20 RHIT-IN                22.23      22.53    9  
  2 Troyer, Aaron L              Wabash-IN              22.83      22.67    4  
  3 Famprikis, Theo           19 RHIT-IN                23.64      23.38    3  
  4 Meininger, Ross           20 RHIT-IN                23.94      24.22    2  
  5 Rice, Logan C             20 Wabash-IN              23.26      24.43    1  
  6 Larson, Robert            18 RHIT-IN                24.12      24.48  
  7 Nemeth, Mike A               Wabash-IN                 NT      25.11  
 
Event 8  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Jacob R         20 Wabash-IN             169.87     181.90    9  
  2 Moore, Ryely                 RHIT-IN               145.95     153.45    4  
  3 Bergstedt, Keenan         20 RHIT-IN                   NT     133.35    3  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huster, John              20 RHIT-IN                48.91      49.76    9  
      24.18   25.58                                                
  2 Beck, Alex P              20 Wabash-IN              48.50      50.28    4  
      24.45   25.83                                                
  3 Podgorski, Andrew         19 RHIT-IN                50.45      51.40    3  
      24.80   26.60                                                
  4 Fouts, Matt D                Wabash-IN                 NT      52.14    2  
      25.58   26.56                                                
  5 Wuest, Stephen            19 RHIT-IN                52.50      53.32    1  
      25.13   28.19                                                
  6 Meininger, Ross           20 RHIT-IN                54.89      53.72  
      25.91   27.81                                                
  7 Rice, Logan C             20 Wabash-IN              49.53      53.78  
      26.45   27.33                                                
  8 Schramm, Matt J              Wabash-IN                 NT      53.89  
      25.82   28.07                                                
  9 Becker, Kevin             18 RHIT-IN                55.47      55.46  
      26.69   28.77                                                
 10 Larson, Robert            18 RHIT-IN                54.14      55.51  
      26.63   28.88                                                
 11 Hale, Evan                20 RHIT-IN                55.34      56.25  
      26.87   29.38                                                
 12 Untener, Daniel           20 RHIT-IN                56.12      56.34  
      26.58   29.76                                                
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, David G         19 Wabash-IN            1:53.50    1:56.10    9  
  2 Troyer, Aaron L              Wabash-IN            2:01.79    1:58.98    4  
  3 Landry, James             19 RHIT-IN              2:08.35    2:10.56    3  
  4 Wise, Brad M              20 Wabash-IN                 NT    2:14.53    2  
  5 Foreman, Aaron            19 RHIT-IN                   NT    2:17.97    1  
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Logan               20 RHIT-IN              2:16.95    2:16.37    9  
      30.84   34.51   35.03   35.99                                
  2 Batchelder, Steve C          Wabash-IN                 NT    2:18.50    4  
      31.47   35.22   35.49   36.32                                
  3 Ingram, Chris             20 RHIT-IN              2:27.08    2:21.95    3  
      31.54   35.95   36.99   37.47                                
  4 Buescher, Paul T          21 Wabash-IN            2:10.06    2:22.36    2  
      31.10   36.31   36.62   38.33                                
  5 Hawkins, Alex N           18 Wabash-IN                 NT    2:26.06    1  
      32.43   36.69   37.70   39.24                                
  6 Yeoman, Marshall          19 RHIT-IN              2:28.33    2:28.68  
      32.61   38.66   39.81   37.60                                
  7 Nemeth, Mike A               Wabash-IN            2:29.86    2:29.16  
      33.28   38.46   38.92   38.50                                
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN            5:05.93    5:02.45    9  
      27.04   29.61   30.48   30.90   31.05   30.94   31.27   31.21
      31.02   28.93                                                
  2 Barnes, Adam F            19 Wabash-IN            4:57.79    5:12.61    4  
      27.78   29.98   31.01   31.41   31.67   32.06   32.65   32.17
      32.40   31.48                                                
  3 Falley, Logan S           21 Wabash-IN            4:56.04    5:21.01    3  
      28.50   31.32   32.09   32.62   32.99   32.71   32.76   32.88
      32.82   32.32                                                
  4 Sagul, Ryan               20 RHIT-IN              5:27.22    5:25.60    2  
      29.12   32.07   32.33   32.74   32.76   32.73   33.11   34.26
      33.82   32.66                                                
  5 Laudick, Greg             21 RHIT-IN              5:41.34    5:34.11    1  
      28.67   31.86   32.66   32.94   33.54   33.97   34.71   35.26
      35.48   35.02                                                
  6 Willis, Andy              20 RHIT-IN                   NT    6:16.70  
      30.63   34.86   36.45   37.54   38.74   38.77   40.07   40.59
      40.37   38.68                                                
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Matt                20 RHIT-IN                53.87      53.57    9  
      25.66   27.91                                                
  2 Adams, Carter D              Wabash-IN              54.44      54.49    4  
      25.37   29.12                                                
  3 Troyer, Aaron L              Wabash-IN                 NT      55.78    3  
      26.17   29.61                                                
  4 Yuhas, Eric               17 RHIT-IN                55.87      56.64    2  
      26.00   30.64                                                
  5 Famprikis, Theo           19 RHIT-IN              1:01.47    1:00.55    1  
      27.41   33.14                                                
  6 Housman, Stephen          18 RHIT-IN              1:02.84    1:02.61  
      29.29   33.32                                                
  7 Hardcastle, Tyler J          Wabash-IN                 NT    1:06.44  
      30.05   36.39                                                
 
Event 14  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Jacob R         20 Wabash-IN             268.55     174.85    9  
  2 Moore, Ryely                 RHIT-IN               146.05     159.30    4  
  3 Bergstedt, Keenan         20 RHIT-IN               150.85     154.65    3  
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, David G         19 Wabash-IN            2:03.78    2:02.53    9  
      27.13   30.44   38.33   26.63                                
  2 Adams, Carter D              Wabash-IN                 NT    2:03.84    4  
      25.87   32.24   37.37   28.36                                
  3 Ross, Matt                20 RHIT-IN              2:05.32    2:04.71    3  
      25.93   32.30   37.89   28.59                                
  4 Hawkins, Alex N           18 Wabash-IN                 NT    2:05.95    2  
      26.29   32.19   37.60   29.87                                
  5 Ryan, Logan               20 RHIT-IN              2:07.35    2:08.43    1  
      27.20   33.79   36.44   31.00                                
  6 Wise, Brad M              20 Wabash-IN            2:05.81    2:12.75  
      27.88   35.80   38.48   30.59                                
  7 Ingram, Chris             20 RHIT-IN                   NT    2:16.80  
      29.19   36.15   38.66   32.80                                
  8 Peterson, Christopher     20 RHIT-IN                   NT    2:21.87  
      28.80   37.33   41.19   34.55                                
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wabash College-IN  'A'                            3:10.21    3:21.00   11  
     1) Williams, Charles E             2) Batchelder, Steve C            
     3) Beck, Alex P 20                 4) Phillips, David G 19           
       24.31    49.98    23.57    49.86    23.07    49.39    24.71    51.77
  2 Rose-Hulman Institute-IN  'A'                     3:21.06    3:22.03    4  
     1) Podgorski, Andrew 19            2) Yuhas, Eric 17                 
     3) Famprikis, Theo 19              4) Huster, John 20                
       24.51    51.00    23.76    49.85    24.54    52.72    22.86    48.46
  3 Wabash College-IN  'B'                                 NT    3:33.13    2  
     1) Barnes, Adam F 19               2) Fouts, Matt D                  
     3) Falley, Logan S 21              4) Schramm, Matt J                
       26.09    53.77    25.43    51.99    25.78    54.17    25.17    53.20
  4 Rose-Hulman Institute-IN  'B'                          NT    3:37.16  
     1) Landry, James 19                2) Meininger, Ross 20             
     3) Larson, Robert 18               4) Wuest, Stephen 19              
       25.60    53.79    24.89    53.09    26.87    56.55    24.95    53.73
  5 Rose-Hulman Institute-IN  'C'                          NT    3:40.00  
     1) Foreman, Aaron 19               2) Hale, Evan 20                  
     3) Becker, Kevin 18                4) Laudick, Greg 21               
       25.83    54.17    25.80    55.58    26.36    55.35    25.30    54.90
  6 Wabash College-IN  'C'                                 NT    3:46.81  
     1) Buescher, Paul T 21             2) Hardcastle, Tyler J            
     3) Nemeth, Mike A                  4) Chorpenning, Andy R            
       27.92    58.35    27.62    58.67    27.23    56.88    25.08    52.91
  7 Rose-Hulman Institute-IN  'D'                          NT    3:47.54  
     1) Sagul, Ryan 20                  2) Untener, Daniel 20             
     3) Housman, Stephen 18             4) Yeoman, Marshall 19            
       27.00    55.95    26.14    55.98    28.17  1:00.20    27.11    55.41
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. Wabash College                      173   2. Rose-Hulman Institute               121