Licensed to Wabash College         HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/1/2013 09:41 PM
                   Wabash College vs Rose-Hulman - 11/1/2013                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'            1:38.62    1:36.68   11  
     1) Weber, Nathaniel 19             2) Podgorski, Andrew H 21         
     3) Martin, Orion P 18              4) Hintz, Paul C 19               
  2 Wabash College-IN  'A'                                 NT    1:37.27    4  
     1) Childress, Jake C 20            2) Banks, Zech L 19               
     3) Adams, Carter D 19              4) McGue, Chris R 19              
  3 Wabash College-IN  'B'                                 NT    1:40.07    2  
     1) McCabe, Josh G 18               2) Bleisch, Josh T 20             
     3) Troyer, Aaron L 21              4) Batchelder, Steve C 21         
  4 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                 NT    1:40.94  
     1) Enrico, Tai J 19                2) Yeoman, Marshall S 21          
     3) Bartine, Pierce 19              4) Schulstad, Matthew P 18        
  5 Wabash College-IN  'C'                                 NT    1:43.63  
     1) Barnes, Adam F 21               2) Schramm, Matt J 20             
     3) Highum, Clayton M 20            4) Miller, Dylan M 20             
  6 Wabash College-IN  'D'                                 NT    1:49.42  
     1) Nemeth, Mike A 20               2) Briggs, Ben M 18               
     3) Wise, Brad M 21                 4) McCormick, Dan D 18            
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Matt J              19 Rose-Hulman-IN      10:17.93   10:06.33    9  
  2 Paquin, Joel R            19 Wabash-IN                 NT   10:06.46    4  
  3 Granados, Arturo E        19 Wabash-IN                 NT   10:20.52    3  
  4 Chorpenning, Andy R       20 Wabash-IN                 NT   10:36.89    2  
  5 McDaniel, Tim D           18 Rose-Hulman-IN      10:41.72   10:42.86    1  
  6 Lippy, Mitchell W         19 Rose-Hulman-IN      10:50.79   10:46.33  
  7 DeClerck, James A         18 Rose-Hulman-IN            NT   11:22.26  
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Elliot M           19 Wabash-IN                 NT    1:47.28    9  
  2 Batchelder, Steve C       21 Wabash-IN                 NT    1:49.67    4  
  3 Stern, Brady A            19 Rose-Hulman-IN       1:49.98    1:50.87    3  
  4 Barnes, Adam F            21 Wabash-IN                 NT    1:51.64    2  
  5 Tarter, Wyatt J           18 Wabash-IN                 NT    1:53.54    1  
  6 Smith, Drew T             20 Rose-Hulman-IN       1:56.13    1:55.48  
  7 Foreman, Aaron            21 Rose-Hulman-IN       2:00.92    1:58.80  
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Childress, Jake C         20 Wabash-IN                 NT      54.10    9  
  2 Troyer, Aaron L           21 Wabash-IN                 NT      55.44    4  
  3 Weber, Nathaniel          19 Rose-Hulman-IN         56.69      55.49    3  
  4 Enrico, Tai J             19 Rose-Hulman-IN         56.57      56.64    2  
  5 McCabe, Josh G            18 Wabash-IN                 NT      57.04    1  
  6 Schnipke, Daniel          18 Rose-Hulman-IN       1:00.84    1:00.16  
  7 Nemeth, Mike A            20 Wabash-IN                 NT    1:04.16  
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banks, Zech L             19 Wabash-IN                 NT    1:00.37    9  
  2 Podgorski, Andrew H       21 Rose-Hulman-IN       1:01.70    1:01.91    3.5
  2 Bleisch, Josh T           20 Wabash-IN                 NT    1:01.91    3.5
  4 Yaung, Alexander          18 Rose-Hulman-IN       1:02.89    1:02.95    2  
  5 Ryan, Logan F             22 Rose-Hulman-IN       1:04.41    1:03.20    1  
  6 Yeoman, Marshall S        21 Rose-Hulman-IN       1:04.21    1:03.99  
  7 Schramm, Matt J           20 Wabash-IN                 NT    1:05.86  
  8 Repay, Anthony J          18 Wabash-IN                 NT    1:10.60  
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartine, Pierce           19 Rose-Hulman-IN            NT    1:59.07    9  
  2 Belford, Jack A           19 Wabash-IN                 NT    1:59.12    4  
  3 Adams, Carter D           19 Wabash-IN                 NT    2:00.10    3  
  4 Schulstad, Matthew P      18 Rose-Hulman-IN            NT    2:01.57    2  
  5 Wuest, Steve J            21 Rose-Hulman-IN            NT    2:09.37    1  
  6 Chorpenning, Andy R       20 Wabash-IN                 NT    2:15.20  
  7 Wise, Brad M              21 Wabash-IN                 NT    2:23.37  
  8 Browder, Sam S            19 Rose-Hulman-IN            NT    2:25.83  
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Orion P           18 Rose-Hulman-IN         21.63      21.68    9  
  2 Johns, Elliot M           19 Wabash-IN                 NT      22.12    4  
  3 McGue, Chris R            19 Wabash-IN                 NT      22.37    3  
  4 Hintz, Paul C             19 Rose-Hulman-IN            NT      22.57    2  
  5 Miller, Dylan M           20 Wabash-IN                 NT      22.70    1  
  6 Famprikis, Theo           21 Rose-Hulman-IN         22.87      22.91  
 -- McCormick, Dan D          18 Wabash-IN                 NT     X24.09  
 
Event 8  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gould, Samuel             19 Rose-Hulman-IN        259.35     270.40    9  
  2 Maurer, Joshua            20 Rose-Hulman-IN        238.95     203.30    4  
  3 Bergstedt, Keenan         22 Rose-Hulman-IN        162.10     178.40    3  
  4 Larson, Robert A          20 Rose-Hulman-IN        123.50    x151.65  
  5 May, Austin A                Rose-Hulman-IN        119.20    x142.40  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Elliot M           19 Wabash-IN                 NT      48.55    9  
  2 Hintz, Paul C             19 Rose-Hulman-IN         49.91      49.14    4  
  3 Podgorski, Andrew H       21 Rose-Hulman-IN         48.53      49.27    3  
  4 Miller, Dylan M           20 Wabash-IN                 NT      50.10    2  
  5 McGue, Chris R            19 Wabash-IN                 NT      50.19    1  
  6 McCabe, Josh G            18 Wabash-IN                 NT     x50.77  
  7 Famprikis, Theo           21 Rose-Hulman-IN         54.57      51.61  
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Childress, Jake C         20 Wabash-IN                 NT    1:59.88    9  
  2 Yaung, Alexander          18 Rose-Hulman-IN            NT    2:00.52    4  
  3 Troyer, Aaron L           21 Wabash-IN                 NT    2:02.86    3  
  4 Enrico, Tai J             19 Rose-Hulman-IN            NT    2:04.38    2  
  5 Weber, Nathaniel          19 Rose-Hulman-IN            NT    2:04.71    1  
  6 Barnes, Adam F            21 Wabash-IN                 NT    2:08.69  
  7 Schnipke, Daniel          18 Rose-Hulman-IN            NT   x2:11.76  
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banks, Zech L             19 Wabash-IN                 NT    2:13.53    9  
  2 Batchelder, Steve C       21 Wabash-IN                 NT    2:16.23    4  
  3 Ryan, Logan F             22 Rose-Hulman-IN            NT    2:17.24    3  
  4 Bleisch, Josh T           20 Wabash-IN                 NT    2:19.52    2  
  5 Yeoman, Marshall S        21 Rose-Hulman-IN            NT    2:22.02    1  
  6 Smith, Drew T             20 Rose-Hulman-IN            NT    2:25.90  
  7 Foreman, Aaron            21 Rose-Hulman-IN            NT   x2:31.75  
 -- Repay, Anthony J          18 Wabash-IN                 NT   X2:41.38  
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Belford, Jack A           19 Wabash-IN                 NT    4:48.85    9  
  2 Paquin, Joel R            19 Wabash-IN                 NT    4:56.75    4  
  3 Granados, Arturo E        19 Wabash-IN                 NT    4:57.73    3  
  4 Stern, Brady A            19 Rose-Hulman-IN       5:00.48    4:57.83    2  
  5 King, Matt J              19 Rose-Hulman-IN       5:00.20    5:04.07    1  
  6 McDaniel, Tim D           18 Rose-Hulman-IN            NT    5:12.00  
  7 Lippy, Mitchell W         19 Rose-Hulman-IN       5:16.04   x5:16.81  
 -- Nemeth, Mike A            20 Wabash-IN                 NT   X5:36.19  
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Orion P           18 Rose-Hulman-IN         50.56      50.16    9  
  2 Schulstad, Matthew P      18 Rose-Hulman-IN            NT      53.26    4  
  3 Adams, Carter D           19 Wabash-IN                 NT      53.80    3  
  4 Bartine, Pierce           19 Rose-Hulman-IN         53.24      54.14    2  
  5 Highum, Clayton M         20 Wabash-IN                 NT      55.61    1  
  6 Wuest, Steve J            21 Rose-Hulman-IN         57.54     x57.69  
  7 Tarter, Wyatt J           18 Wabash-IN                 NT      57.89  
  8 Schramm, Matt J           20 Wabash-IN                 NT   x1:03.62  
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gould, Samuel             19 Rose-Hulman-IN        296.85     287.05    9  
  2 Maurer, Joshua            20 Rose-Hulman-IN        210.80     177.30    4  
  3 Larson, Robert A          20 Rose-Hulman-IN        126.90     140.10    3  
  4 Bergstedt, Keenan         22 Rose-Hulman-IN            NP    x125.55  
  5 May, Austin A                Rose-Hulman-IN        102.00    x123.90  
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banks, Zech L             19 Wabash-IN                 NT    1:58.88    9  
  2 Bartine, Pierce           19 Rose-Hulman-IN       2:01.80    1:59.86    4  
  3 Yaung, Alexander          18 Rose-Hulman-IN       2:01.20    2:00.96    3  
  4 Belford, Jack A           19 Wabash-IN                 NT    2:03.77    2  
  5 Enrico, Tai J             19 Rose-Hulman-IN       2:06.54    2:04.35    1  
  6 Batchelder, Steve C       21 Wabash-IN                 NT    2:04.74  
  7 Barnes, Adam F            21 Wabash-IN                 NT   x2:08.53  
  8 DeClerck, James A         18 Rose-Hulman-IN            NT   x2:18.25  
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'            3:31.66    3:13.25  
     1) Martin, Orion P 18              2) Hintz, Paul C 19               
     3) Schulstad, Matthew P 18         4) Podgorski, Andrew H 21         
  2 Wabash College-IN  'A'                                 NT    3:16.11    4  
     1) Troyer, Aaron L 21              2) McGue, Chris R 19              
     3) Adams, Carter D 19              4) Johns, Elliot M 19             
  3 Wabash College-IN  'B'                                 NT    3:22.75    2  
     1) McCabe, Josh G 18               2) Miller, Dylan M 20             
     3) Childress, Jake C 20            4) Belford, Jack A 19             
  4 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                 NT    3:22.99   11  
     1) Weber, Nathaniel 19             2) Ryan, Logan F 22               
     3) Smith, Drew T 20                4) Stern, Brady A 19              
  5 Wabash College-IN  'C'                                 NT   x3:28.66  
     1) McCormick, Dan D 18             2) Schramm, Matt J 20             
     3) Paquin, Joel R 19               4) Bleisch, Josh T 20             
  6 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'                 NT   x3:30.20  
     1) Yeoman, Marshall S 21           2) Famprikis, Theo 21             
     3) King, Matt J 19                 4) Wuest, Steve J 21              
  7 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'D'                 NT   x3:40.80  
     1) Foreman, Aaron 21               2) Schnipke, Daniel 18            
     3) Lippy, Mitchell W 19            4) Browder, Sam S 19              
 -- Wabash College-IN  'D'                                 NT   X3:35.46  
     1) Tarter, Wyatt J 18              2) Briggs, Ben M 18               
     3) Nemeth, Mike A 20               4) Granados, Arturo E 19          
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. Wabash College                    148.5   2. Rose-Hulman Institute of Techn    145.5