Licensed to Rose-Hulman Institute of Tech.
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/25/2013 08:51 PM
                      2013 RHIT vs. Millikin - 10/25/2013                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                 NT    1:57.61  
     1) Hong, Ellie 18                  2) Rice, Savannah 18              
     3) Kline, Celeste L 20             4) Wolfersberger, Stephanie 19    
       27.48    33.96    29.64    26.53                                    
  2 Millikin Universtiy  'A'                          1:57.07    2:04.10  
     1) Nielsen, Emily K 19             2) Kobs, Shelby R 20              
     3) Vana, Emily R 19                4) Maloney, Michelle M 22         
       32.20    33.46    31.10    27.34                                    
  3 Millikin Universtiy  'B'                          2:12.80    2:13.22  
     1) Mehrmann, Randi M 20            2) Stryzek, Lauren M 19           
     3) Fackler, Jennifer C 20          4) Carter, Kelsey M 20            
       33.54    37.42    31.79    30.47                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                 NT    1:39.56  
     1) Schulstad, Matt 18              2) Podgorski, Andrew H 21         
     3) Bartine, Pierce 19              4) Hintz, Paul C 19               
       26.36    27.37    24.04    21.79                                    
  2 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                 NT    1:42.59  
     1) Enrico, Tai J 19                2) Yeoman, Marshall S 21          
     3) Wuest, Steve J 21               4) Martin, Orion P 18             
       26.43    28.68    25.48    22.00                                    
  3 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'                 NT   x1:45.17  
     1) Weber, Nathaniel 19             2) Ryan, Logan F 22               
     3) Yaung, Alexander 18             4) Stern, Brady A 19              
       26.28    29.30    26.09    23.50                                    
  4 Millikin Universtiy  'A'                          1:50.00    1:47.89  
     1) Lewellyan, Patrick K 18         2) Numi, AJ J 18                  
     3) Baehler, Jeremy J 19            4) Griffin, Andrew D 19           
       27.39    28.83    26.83    24.84                                    
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'D'                 NT         DQ  
     1) Schnipke, Daniel 18             2) Smith, Drew T 20               
     3) Famprikis, Theo 21              4) De Clerck, James 18            
       29.03    29.92    24.70    23.65                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danhauer, Laura M         20 Rose-Hulman-IN            NT   12:16.54  
      15.62   42.51 1:10.58   48.14                   37.73   37.49
      38.44   38.67   36.30   37.63   38.21   37.16   38.46   36.93
      37.01   37.20   36.50   34.88                                
  2 Adamonis, Tess P          19 Millikin            11:55.32   12:19.05  
      31.58   35.90   36.97   36.98   38.21   37.18   38.23   37.65
      38.26   38.49   37.48   38.25   38.44   38.44   38.18   36.56
      36.85   36.47   34.73   34.20                                
 -- King, Matt J              19 Rose-Hulman-IN            NT  X10:17.93  
      28.06   29.49   30.99   30.20   30.79   31.07   31.22   30.85
      31.34   31.31   31.05   30.77   31.30   31.88   31.30   31.28
      31.52   31.56   31.23   30.72                                
 -- McDaniel, Tim D           18 Rose-Hulman-IN            NT  X10:41.72  
      28.79   31.34   31.85   31.62   32.09   31.38   32.13   32.93
      32.62   32.94   32.43   33.06   32.78   32.64   32.80   31.84
      32.03   32.12   32.51   31.82                                
 -- Lippy, Mitchell W         19 Rose-Hulman-IN            NT  X10:50.79  
      28.91   28.92   24.30 1:16.51   27.25   24.08   14.26   33.32
      33.04   33.02 1:05.68   33.02   32.89 1:05.84                
              17.69   47.81   31.36                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Matt J              19 Rose-Hulman-IN            NT   10:17.93  
  2 McDaniel, Tim             18 Rose-Hulman-IN            NT   10:41.72  
  3 Lippy, Mitchell W         19 Rose-Hulman-IN            NT   10:50.79  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hong, Ellie               18 Rose-Hulman-IN            NT    2:05.05  
      28.35   31.78   32.57   32.35                                
  2 Kline, Celeste L          20 Rose-Hulman-IN            NT    2:08.74  
      29.81   32.71   33.14   33.08                                
  3 Allen, Corine M           19 Millikin             2:10.07    2:16.29  
      31.41   35.24   35.68   33.96                                
  4 Robertson, Sadie          18 Millikin             2:15.00    2:16.77  
      29.99   34.25   35.86   36.67                                
  5 Jay, Savannah             20 Rose-Hulman-IN            NT    2:24.72  
      30.85   35.78   38.45   39.64                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hintz, Paul C             19 Rose-Hulman-IN            NT    1:50.51  
      24.60   28.27   29.48   28.16                                
  2 Yaung, Alexander          18 Rose-Hulman-IN            NT    1:52.43  
      26.55   28.58   28.68   28.62                                
  3 Smith, Drew T             20 Rose-Hulman-IN            NT    1:56.13  
      26.79   28.93   30.44   29.97                                
  4 Sagul, Ryan T             22 Rose-Hulman-IN            NT   x1:58.38  
      27.46   29.65   30.81   30.46                                
  5 De Clerck, James          18 Rose-Hulman-IN       2:00.37   x1:59.53  
      27.08   29.98   31.69   30.78                                
  6 Griffin, Andrew D         19 Millikin             1:53.13    1:59.72  
      27.27   29.88   31.61   30.96                                
  7 Schnipke, Daniel          18 Rose-Hulman-IN            NT   x2:04.21  
      28.03   31.82   32.47   31.89                                
  8 Via, Tyler F              19 Millikin             2:00.00    2:06.43  
      28.09   32.19   33.03   33.12                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolfersberger, Stephanie  19 Rose-Hulman-IN            NT      26.72  
  2 Kobs, Shelby R            20 Millikin               26.53      26.82  
  3 Schumacher, Ashley R      20 Rose-Hulman-IN            NT      28.80  
  4 Fackler, Jennifer C       20 Millikin               27.36      28.89  
  5 Becker, Alyssa            18 Millikin               30.00      30.30  
  6 Prusa, Angela             19 Millikin               30.00     x36.85  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Famprikis, Theo           21 Rose-Hulman-IN         23.47      22.87  
  2 Weber, Nathaniel          19 Rose-Hulman-IN         23.36      23.23  
  3 Yeoman, Marshall S        21 Rose-Hulman-IN            NT      23.68  
  4 Billimack, John M         21 Millikin               23.44      24.92  
  5 Lambton, Michael          18 Millikin               26.00      25.43  
  6 Browder, Sam S            19 Rose-Hulman-IN            NT     x25.99  
  7 Purvis, Glenn C           21 Millikin               25.68      26.34  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rice, Savannah            18 Rose-Hulman-IN            NT    2:20.81  
      30.27   37.49   39.36   33.69                                
  2 Maloney, Michelle M       22 Millikin             2:20.20    2:27.91  
      30.86   38.37   44.29   34.39                                
  3 McLennan, Lauren          19 Rose-Hulman-IN            NT    2:30.88  
      29.58   36.57   49.04   35.69                                
  4 Stryzek, Lauren M         19 Millikin             2:25.61    2:39.07  
      34.23   42.44   46.33   36.07                                
  5 Mehrmann, Randi M         20 Millikin             2:32.90    2:45.97  
      33.55   40.10   52.30   40.02                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartine, Pierce           19 Rose-Hulman-IN       2:04.00    2:01.80  
      25.32   32.88   35.17   28.43                                
  2 Numi, AJ J                18 Millikin             2:10.00    2:06.29  
      27.02   33.88   35.45   29.94                                
  3 Enrico, Tai J             19 Rose-Hulman-IN       2:09.50    2:06.54  
      27.30   31.90   37.94   29.40                                
  4 Stern, Brady A            19 Rose-Hulman-IN            NT    2:07.82  
      27.68   33.87   37.17   29.10                                
  5 Foreman, Aaron            21 Rose-Hulman-IN            NT   x2:16.20  
      27.99   35.12   40.07   33.02                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foote, Regen              19 Rose-Hulman-IN            NT     185.70  
  2 Si Fi Faye, Faye             Rose-Hulman-IN            NT      73.55  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Samuel             19 Rose-Hulman-IN            NT     259.35  
  2 Maurer, Joshua            20 Rose-Hulman-IN            NT     238.95  
  3 Bergstedt, Keenan         22 Rose-Hulman-IN            NT     162.10  
  4 Larson, Robert A          20 Rose-Hulman-IN            NT    x123.50  
  5 May, Austin A                Rose-Hulman-IN            NT    x119.20  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maloney, Michelle M       22 Millikin             1:05.63    1:06.05  
      30.77   35.28                                                
  2 Kline, Celeste L          20 Rose-Hulman-IN            NT    1:06.65  
      31.20   35.45                                                
  3 Vana, Emily R             19 Millikin             1:06.43    1:09.58  
      32.75   36.83                                                
  4 Becker, Alyssa            18 Millikin             1:30.00    1:19.86  
      34.53   45.33                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Logan F             22 Rose-Hulman-IN            NT      56.66  
      26.33   30.33                                                
  2 Baehler, Jeremy J         19 Millikin               57.74      59.25  
      27.81   31.44                                                
  3 Browder, Sam S            19 Rose-Hulman-IN       1:03.90    1:03.81  
      30.02   33.79                                                
  4 Via, Tyler F              19 Millikin             1:05.00    1:06.17  
      29.25   36.92                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kobs, Shelby R            20 Millikin               58.16      57.49  
      27.61   29.88                                                
  2 Wolfersberger, Stephanie  19 Rose-Hulman-IN            NT    1:00.17  
      28.56   31.61                                                
  3 Adamonis, Tess P          19 Millikin             1:00.98    1:03.27  
      30.53   32.74                                                
  4 Schumacher, Ashley R      20 Rose-Hulman-IN            NT    1:03.35  
      30.27   33.08                                                
  5 Fackler, Jennifer C       20 Millikin             1:00.76    1:06.43  
      31.52   34.91                                                
  6 Prusa, Angela             19 Millikin             1:30.00   x1:22.47  
      38.42   44.05                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Orion P           18 Rose-Hulman-IN         50.67      48.12  
      22.92   25.20                                                
  2 Podgorski, Andrew H       21 Rose-Hulman-IN         48.03      48.53  
      23.15   25.38                                                
  3 Hintz, Paul C             19 Rose-Hulman-IN            NT      49.91  
      23.86   26.05                                                
  4 Bartine, Pierce           19 Rose-Hulman-IN         53.35     x50.89  
      24.48   26.41                                                
  5 Weber, Nathaniel          19 Rose-Hulman-IN         53.12     x51.84  
      24.52   27.32                                                
  6 Billimack, John M         21 Millikin               51.06      55.37  
      26.34   29.03                                                
  7 Lambton, Michael          18 Millikin               58.00      56.23  
      26.72   29.51                                                
  8 Purvis, Glenn C           21 Millikin               57.54      57.74  
      27.22   30.52                                                
  9 Wuest, Steve J            21 Rose-Hulman-IN            NT   x1:01.15  
      28.42   32.73                                                
 10 Famprikis, Theo           21 Rose-Hulman-IN         54.57   x1:01.47  
      27.69   33.78                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hong, Ellie               18 Rose-Hulman-IN       1:00.26      58.93  
      28.73   30.20                                                
  2 McLennan, Lauren          19 Rose-Hulman-IN         48.96    1:10.19  
      33.73   36.46                                                
  3 Nielsen, Emily K          19 Millikin             1:05.41    1:11.32  
      33.71   37.61                                                
  4 Vana, Emily R             19 Millikin             1:07.68    1:14.62  
      35.91   38.71                                                
  5 Mehrmann, Randi M         20 Millikin             1:07.94    1:16.69  
      34.86   41.83                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewellyan, Patrick K      18 Millikin             1:02.00    1:00.36  
      28.68   31.68                                                
 -- Enrico, Tai J             19 Rose-Hulman-IN         57.58     X56.57  
      27.20   29.37                                                
 -- Yaung, Alexander          18 Rose-Hulman-IN            NT     X56.73  
      27.49   29.24                                                
 -- Schulstad, Matt           18 Rose-Hulman-IN            NT     X57.33  
      27.27   30.06                                                
 -- Schnipke, Daniel          18 Rose-Hulman-IN       1:00.84   X1:03.23  
      30.60   32.63                                                
 -- Foreman, Aaron            21 Rose-Hulman-IN            NT   X1:06.51  
      31.80   34.71                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danhauer, Laura M         20 Rose-Hulman-IN       6:26.15    5:56.64  
      31.64   35.20   36.03   36.74   36.68   36.68   36.78   36.50
      22.98   47.41                                                
  2 Allen, Corine M           19 Millikin             5:40.57    5:59.82  
      32.11   36.17   36.53   36.98   37.00   37.19   36.17   36.16
      36.33   35.18                                                
  3 Robertson, Sadie          18 Millikin             5:50.00    6:11.71  
      32.13   37.11   37.97   38.17   38.40   38.04   38.32   37.04
      38.12   36.41                                                
  4 Jay, Savannah             20 Rose-Hulman-IN            NT    6:40.87  
      33.78   37.05   39.59   40.22   41.38   42.20   42.49   42.31
      41.69   40.16                                                
  5 Carter, Kelsey M          20 Millikin             6:06.56    7:14.67  
      35.80   41.89   42.59   43.90   44.77   45.54   44.92   46.05
      45.44   43.77                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baehler, Jeremy J         19 Millikin             4:43.87    5:07.14  
      27.13   30.21   31.75   32.06   31.60   31.64   31.77   31.07
      31.06   28.85                                                
  2 Griffin, Andrew D         19 Millikin             5:07.00    5:26.67  
      29.28   31.89   32.97   33.18   33.47   34.21   34.26   33.50
      32.92   30.99                                                
 -- McDaniel, Tim             18 Rose-Hulman-IN       5:20.47   X5:06.69  
      27.85   30.39   31.04   31.44   31.32   31.07   31.23   31.29
      31.12   29.94                                                
 -- Lippy, Mitchell W         19 Rose-Hulman-IN       5:33.54   X5:16.04  
      28.35   30.94   31.81   32.04   32.26   15.69   16.41 1:04.70
      32.57   31.27                                                
 -- De Clerck, James          18 Rose-Hulman-IN       5:41.55   X5:26.99  
      27.99   31.65   33.12   33.15   33.49   34.12   33.45   34.04
      33.45   32.53                                                
 -- Sagul, Ryan T             22 Rose-Hulman-IN            NT   X5:29.32  
      28.18   30.91   32.20   33.12   33.55   34.21   34.72   34.80
      30.70   36.93                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foote, Regen              19 Rose-Hulman-IN            NT     202.05  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- May, Austin A                Rose-Hulman-IN            NT    X102.00  
 -- Larson, Robert A          20 Rose-Hulman-IN            NT    X126.90  
 -- Maurer, Joshua            20 Rose-Hulman-IN            NT    X210.80  
 -- Gould, Samuel             19 Rose-Hulman-IN            NT    X296.85  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rice, Savannah            18 Rose-Hulman-IN       1:16.72    1:14.11  
      34.92   39.19                                                
  2 Stryzek, Lauren M         19 Millikin             1:20.62    1:22.60  
      39.48   43.12                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Numi, AJ J                18 Millikin             1:02.00    1:05.17  
      30.90   34.27                                                
  2 Lewellyan, Patrick K      18 Millikin             1:02.00    1:06.95  
      31.74   35.21                                                
 -- Yeoman, Marshall S        21 Rose-Hulman-IN       1:05.20   X1:04.21  
      30.03   34.18                                                
 -- Smith, Drew T             20 Rose-Hulman-IN       1:07.23   X1:04.52  
      30.23   34.29                                                
 -- Foreman, Aaron            21 Rose-Hulman-IN       1:07.63   X1:07.21  
      30.98   36.23                                                
 -- Stern, Brady A            19 Rose-Hulman-IN            NT   X1:07.45  
      32.18   35.27                                                
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                 NT    4:07.96  
     1) Danhauer, Laura M 20            2) Schumacher, Ashley R 20        
     3) Jay, Savannah 20                4) McLennan, Lauren 19            
       30.28  1:02.81    29.34    51.11    34.47  1:08.27    34.81  1:05.77
  2 Millikin Universtiy  'A'                          4:00.00    4:18.29  
     1) Allen, Corine M 19              2) Adamonis, Tess P 19            
     3) Robertson, Sadie 18             4) Nielsen, Emily K 19            
       31.23  1:06.41    31.27  1:06.35    29.59  1:03.64    28.40  1:01.89
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millikin Universtiy  'A'                          3:42.00    3:45.15  
     1) Billimack, John M 21            2) Lambton, Michael 18            
     3) Purvis, Glenn C 21              4) Via, Tyler F 19                
       26.46    55.78    26.37    56.58    27.00    57.89    26.12    54.90
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                 NT   X3:31.66  
     1) Schulstad, Matt 18              2) McDaniel, Tim 18               
     3) Lippy, Mitchell W 19            4) Ryan, Logan F 22               
       23.97    50.00    26.61    55.65    26.29    54.85    24.27    51.16
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                 NT   X3:33.46  
     1) Hintz, Paul C 19                2) Sagul, Ryan T 22               
     3) Browder, Sam S 19               4) Schnipke, Daniel 18            
       23.96    49.98    25.59    53.14    26.58    56.18    25.68    54.16
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Rose-Hulman Institute of Techn      134   2. Millikin Universtiy                  78
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Rose-Hulman Institute of Techn      121   2. Millikin Universtiy                  67