Licensed to Franklin College Swimming
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/29/2011 04:11 PM
                  Franklin College vs Rose Hulman - 1/29/2011                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franklin College-IN  'A'                          2:08.19    2:09.48   11  
     1) Miller, Kristen E 20            2) Banta, Megan E 19              
     3) Walls, Stephanie R 21           4) Jeffries, Amber N 21           
       29.88    37.18    33.67    28.75                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute-IN  'A'                     1:37.74    1:44.02   11  
     1) Landry, James 18                2) Ingram, Chris 19               
     3) Ross, Matt 19                   4) Wuest, Stephen 18              
       26.54    29.00    24.89    23.59                                    
  2 Rose-Hulman Institute-IN  'C'                          NT    1:44.40    4  
     1) Krull, Alex 19                  2) Podgorski, Andrew 18           
     3) Meyer, Matthew 21               4) Meininger, Ross 19             
       26.58    29.10    25.26    23.46                                    
  3 Rose-Hulman Institute-IN  'B'                          NT   x1:45.21  
     1) Huster, John 19                 2) Ryan, Logan 18                 
     3) Coy, Blake 18                   4) Hale, Evan 19                  
       25.14    30.25    25.78    24.04                                    
 -- Franklin College-IN  'A'                          1:52.61   X1:57.46  
     1) May, Tanner H 18                2) Ostewig, Kyle S 20             
     3) Bretz, Johnny 19                4) Fisher, Joel D 20              
       30.44    33.94    29.27    23.81                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeffries, Amber N         21 Franklin College-IN 12:43.98   13:02.26    9  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laudick, Greg             20 RHIT-IN             11:50.69   11:15.34    9  
      29.12   31.75   32.41   33.10   33.06   33.13   33.56   34.11
      34.44   34.47   34.28   34.38   34.57   34.68   34.45   34.36
      34.33   35.11   34.79   35.24                                
  2 Sagul, Ryan               18 RHIT-IN             11:26.04   11:33.15    4  
      28.03   31.58   32.74   33.19   33.65   33.31   33.52   33.95
      33.90   34.15   34.78   34.48   34.93   35.22   37.21   36.87
      37.59   37.25   38.75   38.05                                
  3 Ringe, Thomas             20 RHIT-IN             11:50.96   11:52.77    3  
      30.75   34.46   35.56   35.21   34.86   35.69   35.83   36.59
      36.44   36.60   36.61   36.60   37.04   36.01   36.26   36.54
      35.91   35.93   35.55   34.33                                
  4 Ulrey, Michael            21 RHIT-IN                   NT  x12:15.32  
      30.74   33.84   36.46   35.52   36.32   36.87   37.35   37.56
      37.88   37.70   37.95   37.34   37.50   37.01   37.91   37.47
      37.14   37.59   38.14   37.03                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnien, Shannon          19 RHIT-IN                   NT    2:06.96    9  
      28.31   31.17   33.24   34.24                                
  2 Jackson, Lacey A          19 Franklin College-IN  2:23.59    2:20.21    4  
      31.08   35.12   37.18   36.83                                
  3 Wright, Katie             18 RHIT-IN              2:31.09    2:31.24    3  
      34.39   37.91   39.18   39.76                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Matt                19 RHIT-IN                   NT    1:52.10    9  
      25.81   28.46   29.22   28.61                                
  2 Wuest, Stephen            18 RHIT-IN              1:52.67    1:58.60    4  
      25.77   29.40   32.95   30.48                                
  3 Hale, Evan                19 RHIT-IN              1:55.41    1:59.39    3  
      27.16   29.33   31.11   31.79                                
  4 Ulrey, Andrew             21 RHIT-IN              1:55.03   x2:00.86  
      27.29   30.30   31.63   31.64                                
  5 May, Tanner H             18 Franklin College-IN  2:01.44    2:04.45    2  
      26.78   30.38   33.54   33.75                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Kristen E         20 Franklin College-IN    26.30      26.75    9  
  2 Spore, Jessica            20 RHIT-IN                27.17      27.75    4  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huster, John              19 RHIT-IN                22.49      22.52    9  
  2 Fisher, Joel D            20 Franklin College-IN    22.67      23.29    4  
  3 Podgorski, Andrew         18 RHIT-IN                23.01      23.33    3  
  4 Untener, Daniel           19 RHIT-IN                24.89      24.90    2  
  5 Vaslow, Aaron             21 RHIT-IN                27.68     x26.64  
  6 Wilkerson, Ben D          21 Franklin College-IN    28.21      28.94    1  
 -- Meininger, Ross           19 RHIT-IN                23.86         DQ  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCown, Stephanie         17 RHIT-IN              2:38.73    2:38.69    9  
      34.75   41.63   45.05   37.26                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Logan               18 RHIT-IN              2:05.48    2:07.02    9  
      27.17   32.65   36.10   31.10                                
  2 Krull, Alex               19 RHIT-IN              2:11.98    2:07.10    4  
      27.36   31.67   39.04   29.03                                
  3 Landry, James             18 RHIT-IN              2:10.09    2:07.59    3  
      27.58   30.29   39.64   30.08                                
  4 Ingram, Chris             19 RHIT-IN              2:17.45   x2:09.73  
      27.98   34.49   36.74   30.52                                
  5 Meyer, Matthew            21 RHIT-IN              2:10.99   x2:10.71  
      27.22   34.37   37.84   31.28                                
  6 Foreman, Aaron            18 RHIT-IN              2:12.79   x2:13.20  
      28.29   34.70   38.94   31.27                                
  7 Wallen, Nathan            20 RHIT-IN              2:15.28   x2:21.02  
      28.08   36.51   41.76   34.67                                
  8 Ostewig, Kyle S           20 Franklin College-IN  2:34.24    2:36.42    2  
      34.25   41.02   44.49   36.66                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving (6 dives)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Nicole        19 RHIT-IN               193.80     190.10    9  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergstedt, Keenan         19 RHIT-IN               193.42     174.05  
  2 Ametsitsi, Julian         20 RHIT-IN               173.47     156.40  
 -- Kleine, Kaleb             19 RHIT-IN               158.70         x   
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnien, Shannon          19 RHIT-IN                   NT    1:08.10    9  
      31.99   36.11                                                
  2 Jeffries, Amber N         21 Franklin College-IN  1:14.89    1:12.44    4  
      32.49   39.95                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huster, John              19 RHIT-IN                52.97      53.80    9  
      25.06   28.74                                                
  2 Coy, Blake                18 RHIT-IN                54.60      57.48    4  
      26.98   30.50                                                
  3 Ryan, Logan               18 RHIT-IN                   NT      58.62    3  
      27.89   30.73                                                
  4 Meyer, Matthew            21 RHIT-IN                58.57     x58.79  
      27.35   31.44                                                
  5 Wallen, Nathan            20 RHIT-IN                58.97   x1:00.03  
      27.23   32.80                                                
  6 Ulrey, Michael            21 RHIT-IN                   NT   x1:05.14  
      29.08   36.06                                                
  7 Bretz, Johnny             19 Franklin College-IN  1:04.56    1:06.84    2  
      29.37   37.47                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spore, Jessica            20 RHIT-IN              1:01.92    1:03.39    9  
      29.48   33.91                                                
  2 Banta, Megan E            19 Franklin College-IN  1:06.66    1:05.90    4  
      31.37   34.53                                                
  3 Wright, Katie             18 RHIT-IN              1:10.84    1:09.27    3  
      33.33   35.94                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Joel D            20 Franklin College-IN    50.31      51.48    9  
      25.07   26.41                                                
  2 Wuest, Stephen            18 RHIT-IN                51.35      52.59    4  
      25.02   27.57                                                
  3 Meininger, Ross           19 RHIT-IN                52.09      53.33    3  
      25.97   27.36                                                
  4 Hale, Evan                19 RHIT-IN                52.49      54.55    2  
      26.00   28.55                                                
  5 Laudick, Greg             20 RHIT-IN                55.22     x54.77  
      25.54   29.23                                                
  6 Untener, Daniel           19 RHIT-IN                56.30     x56.50  
      26.64   29.86                                                
  7 Weiler, Coen R            19 Franklin College-IN    58.67      59.03    1  
      27.07   31.96                                                
  8 Wilkerson, Ben D          21 Franklin College-IN  1:09.95    1:13.66  
      33.84   39.82                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Kristen E         20 Franklin College-IN  1:03.58    1:05.89    9  
      31.51   34.38                                                
  2 McCown, Stephanie         17 RHIT-IN                   NT    1:17.07    4  
      36.56   40.51                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, James             18 RHIT-IN                54.59      56.87    9  
      28.18   28.69                                                
  2 Krull, Alex               19 RHIT-IN                56.44      57.47    4  
      28.03   29.44                                                
  3 Bretz, Johnny             19 Franklin College-IN  1:12.57    1:12.53    3  
      35.73   36.80                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnien, Shannon          19 RHIT-IN              5:31.83    5:47.02    9  
      31.14   33.66   34.38   34.83   35.08   35.50   35.62   35.59
      36.07   35.15                                                
  2 Jackson, Lacey A          19 Franklin College-IN       NT    6:19.26    4  
      31.68   36.41   37.37   38.59   39.60   39.82   40.33   40.10
      38.34   37.02                                                
  3 Wright, Katie             18 RHIT-IN              6:45.16    6:54.90    3  
      36.23   40.39   41.68   42.19   42.61   42.67   42.73   42.31
      42.41   41.68                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Matt                19 RHIT-IN                   NT    5:10.34    9  
      27.27   30.38   31.39   31.83   32.02   31.86   31.77   31.58
      31.45   30.79                                                
  2 Podgorski, Andrew         18 RHIT-IN                   NT    5:14.62    4  
      27.44   30.42   31.69   31.93   31.86   32.06   32.00   32.34
      32.64   32.24                                                
  3 Ulrey, Andrew             21 RHIT-IN              5:08.60    5:28.22    3  
      29.29   32.33   32.75   32.88   32.96   33.31   33.51   33.99
      33.91   33.29                                                
  4 Peterson, Christopher     19 RHIT-IN              5:39.58   x5:29.87  
      28.93   32.01   33.40   33.97   34.07   34.08   33.91   33.82
      33.70   31.98                                                
  5 Sagul, Ryan               18 RHIT-IN              5:18.85   x5:36.53  
      29.00   32.43   33.31   34.09   34.15   34.40   34.40   34.77
      34.79   35.19                                                
  6 May, Tanner H             18 Franklin College-IN  5:39.91    5:39.83    2  
      29.27   32.84   33.44   34.02   34.38   34.66   35.12   35.93
      36.32   33.85                                                
 
Event 21  Women 1 mtr Diving (5 dives)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Nicole        19 RHIT-IN               193.80     131.20    9  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergstedt, Keenan         19 RHIT-IN               193.42     134.75    9  
  2 Kleine, Kaleb             19 RHIT-IN               158.70     114.70    4  
  3 Ametsitsi, Julian         20 RHIT-IN               173.47     114.45    3  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCown, Stephanie         17 RHIT-IN              1:18.16    1:19.64    9  
  2 Spore, Jessica            20 RHIT-IN              1:20.48    1:20.08    4  
  3 Banta, Megan E            19 Franklin College-IN  1:23.61    1:21.38    3  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ingram, Chris             19 RHIT-IN              1:03.64    1:04.80    9  
      30.32   34.48                                                
  2 Coy, Blake                18 RHIT-IN              1:05.42    1:06.95    4  
      31.70   35.25                                                
  3 Ringe, Thomas             20 RHIT-IN              1:07.03    1:08.15    3  
      32.11   36.04                                                
  4 Foreman, Aaron            18 RHIT-IN              1:06.44   x1:08.89  
      32.11   36.78                                                
  5 Peterson, Christopher     19 RHIT-IN              1:08.04   x1:12.48  
      34.44   38.04                                                
  6 Ostewig, Kyle S           20 Franklin College-IN  1:14.51    1:15.12    2  
      35.02   40.10                                                
  7 Weiler, Coen R            19 Franklin College-IN  1:17.38    1:16.37    1  
      36.50   39.87                                                
  8 Vaslow, Aaron             21 RHIT-IN                   NT   x1:17.58  
      36.82   40.76                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Franklin College-IN  'A'                          1:55.21   X1:58.47  
     1) Miller, Kristen E 20            2) Jeffries, Amber N 21           
     3) Jackson, Lacey A 19             4) Banta, Megan E 19              
       27.69    28.76    29.43    32.59                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franklin College-IN  'A'                          1:39.67    1:42.86   11  
     1) Wilkerson, Ben D 21             2) Weiler, Coen R 19              
     3) May, Tanner H 18                4) Fisher, Joel D 20              
       28.25    26.82    24.73    23.06                                    
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'C'                          NT   X1:35.39  
     1) Wuest, Stephen 18               2) Laudick, Greg 20               
     3) Ulrey, Michael 21               4) Krull, Alex 19                 
       24.06    24.19    24.28    22.86                                    
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'A'                     1:28.21   X1:35.52  
     1) Landry, James 18                2) Wallen, Nathan 20              
     3) Untener, Daniel 19              4) Huster, John 19                
       25.24    24.21    24.20    21.87                                    
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'D'                          NT   X1:36.04  
     1) Ross, Matt 19                   2) Ryan, Logan 18                 
     3) Hale, Evan 19                   4) Meininger, Ross 19             
       24.56    23.47    24.85    23.16                                    
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'B'                          NT   X1:38.65  
     1) Meyer, Matthew 21               2) Ulrey, Andrew 21               
     3) Sagul, Ryan 18                  4) Podgorski, Andrew 18           
       24.37    25.40    25.22    23.66                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Rose-Hulman Institute                93   2. Franklin College                     57
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Rose-Hulman Institute               163   2. Franklin College                     40