Licensed to Rose-Hulman Institute of Tech.
                        MillikinvsRHIT2010 - 11/5/2010                            
Team Scores:
MEN:  Rose-Hulman 142, Millikin 38
WOMEN: Rose-Hulman 119, Millikin 95                              
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute-IN  'A'                     2:06.45    2:02.22   11  
     1) Shumate, Carley 19              2) Cunnien, Shannon 19            
     3) Knapp, Heather                  4) Spore, Jessica 20              
  2 Millikin University-IL  'A'                       1:59.30    2:10.90    4  
     1) Reese, Emily C 22               2) Kralman, Alex O 20             
     3) Reese, Erica B 22               4) Feeley, Lauren E 18            
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose-Hulman Institute-IN  'A'                     1:42.03    1:42.20   11  
     1) Landry, James 18                2) Podgorski, Andrew 18           
     3) Huster, John 19                 4) Meininger, Ross 19             
  2 Rose-Hulman Institute-IN  'B'                          NT    1:42.46    4  
     1) Krull, Alex 20                  2) Ryan, Logan 19                 
     3) Patterson, John 21              4) Wuest, Stephen 18              
  3 Rose-Hulman Institute-IN  'C'                          NT   x1:46.89  
     1) Ross, Matt 19                   2) Foreman, Aaron 18              
     3) Coy, Blake 18                   4) Hale, Evan 19                  
  4 Rose-Hulman Institute-IN  'E'                          NT   x1:48.35  
     1) Foltz, Max 19                   2) Ingram, Chris 19               
     3) Wallen, Nathan 20               4) Kaspar, Kendall 19             
  5 Rose-Hulman Institute-IN  'D'                          NT   x1:49.21  
     1) Meyer, Matthew 21               2) Peterson, Christopher 19       
     3) Dugan, Joshua 19                4) Ulrey, Michael 21              
  6 Millikin University-IL  'A'                       1:50.06    1:49.83    2  
     1) Sykes, Christopher G 21         2) Billimack, John M 18           
     3) Flesher, Les L 20               4) Smith, Jeff A 21               
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trella, Katie             21 RHIT-IN             11:57.49   11:51.11    9  
  2 McCown, Stephanie         18 RHIT-IN                   NT   13:15.23    4  
  3 Poor, Lainey E            19 Millikin-IL         12:29.26   13:49.45    3  
  4 Wysocki, Jessica M        18 Millikin-IL               NT   14:36.31    2  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Christopher     19 RHIT-IN             11:26.67   11:18.78    9  
  2 Sagul, Ryan               19 RHIT-IN             11:40.52   11:26.04    4  
  3 Laudick, Greg             20 RHIT-IN                   NT   11:50.69    3  
  4 Ringe, Thomas             20 RHIT-IN                   NT  x11:50.96  
  5 Hurst, Michael M          20 Millikin-IL               NT   12:03.65    2  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wittrock, Kaley A         19 Millikin-IL          2:05.89    2:06.35    9  
  2 Shumate, Carley           19 RHIT-IN                   NT    2:09.99    4  
  3 Trella, Katie             21 RHIT-IN                   NT    2:13.59    3  
  4 Smith, Corey              19 RHIT-IN                   NT    2:16.76    2  
  5 Carter, Kelsey M          17 Millikin-IL          2:17.36    2:20.90    1  
  6 Sedlack, Kara L           21 Millikin-IL          2:18.55    2:20.98  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wuest, Stephen            18 RHIT-IN                   NT    1:54.76    9  
  2 Ulrey, Andrew             21 RHIT-IN                   NT    1:55.03    4  
  3 Landry, James             18 RHIT-IN              1:55.63    1:55.48    3  
  4 Sheets, Jake              19 RHIT-IN                   NT   x1:56.53  
  5 Kaspar, Kendall           19 RHIT-IN                   NT   x1:58.46  
  6 Hale, Evan                19 RHIT-IN                   NT   x2:00.03  
  7 Smith, Jeff A             21 Millikin-IL          1:53.83    2:06.42    2  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Sian M            18 Millikin-IL            26.22      25.76    9  
  2 Knapp, Heather               RHIT-IN                27.41      26.73    4  
  3 Spore, Jessica            20 RHIT-IN                27.47      27.17    3  
  4 Wright, Katie             18 RHIT-IN                   NT      31.47    2  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, John           21 RHIT-IN                22.41      22.09    9  
  2 Huster, John              19 RHIT-IN                   NT      22.49    4  
  3 Sykes, Christopher G      21 Millikin-IL            23.47      22.85    3  
  4 Podgorski, Andrew         18 RHIT-IN                23.28      23.01    2  
  5 Dugan, Joshua             19 RHIT-IN                24.03     x23.89  
  6 Untener, Daniel              RHIT-IN                26.08     x24.89  
  7 Willis, Andy              19 RHIT-IN                   NT     x25.93  
  8 Vaslow, Aaron             22 RHIT-IN                   NT     x27.68  
 -- Billimack, John M         18 Millikin-IL            25.27     X25.28  
 -- Purvis, Glenn C           18 Millikin-IL            26.83         DQ  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnien, Shannon          19 RHIT-IN                   NT    5:02.49    9  
  2 Kralman, Alex O           20 Millikin-IL               NT    5:17.36    4  
  3 Maloney, Michelle M       19 Millikin-IL               NT    5:21.55    3  
  4 Reese, Erica B            22 Millikin-IL               NT    5:29.22    2  
  5 McCown, Stephanie         18 RHIT-IN                   NT    5:31.65    1  
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Matt                19 RHIT-IN                   NT    4:26.71    9  
  2 Ryan, Logan               19 RHIT-IN                   NT    4:33.78    4  
  3 Foreman, Aaron            18 RHIT-IN                   NT    4:43.05    3  
  4 Ingram, Chris             19 RHIT-IN                   NT   x4:44.58  
  5 Ulrey, Michael            21 RHIT-IN                   NT   x5:10.52  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Nicole        19 RHIT-IN               165.85     184.95    9  
  2 Wright, Katie             18 RHIT-IN                87.40      84.70    4  
 
Event 12  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ametsitsi, Julian         20 RHIT-IN               168.55     105.25    9  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wittrock, Kaley A         19 Millikin-IL          1:02.34    1:03.25    9  
  2 Knapp, Heather               RHIT-IN              1:06.87    1:06.13    4  
  3 Reese, Erica B            22 Millikin-IL          1:09.61    1:10.37    3  
  4 Maloney, Michelle M       19 Millikin-IL          1:06.00    1:10.72    2  
  5 Smith, Corey              19 RHIT-IN                   NT    1:16.42    1  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coy, Blake                18 RHIT-IN                57.29      57.43    9  
  2 Meyer, Matthew            21 RHIT-IN                   NT      58.57    4  
  3 Wallen, Nathan            20 RHIT-IN                   NT    1:00.08    3  
  4 Flesher, Les L            20 Millikin-IL          1:01.01    1:01.07    2  
  5 Willis, Andy              19 RHIT-IN                   NT   x1:03.92  
  6 Vaslow, Aaron             22 RHIT-IN              1:07.51   x1:06.95  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Sian M            18 Millikin-IL            56.80      57.98    9  
  2 Spore, Jessica            20 RHIT-IN              1:04.95    1:03.15    4  
  3 Feeley, Lauren E          18 Millikin-IL          1:04.72    1:07.54    3  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sykes, Christopher G      21 Millikin-IL            50.40      49.66    9  
  2 Meininger, Ross           19 RHIT-IN                54.91      53.59    4  
  3 Smith, Jeff A             21 Millikin-IL            55.67      55.64    3  
  4 Untener, Daniel              RHIT-IN                58.88      56.30    2  
  5 Laudick, Greg             20 RHIT-IN                57.95      56.75    1  
  6 Ringe, Thomas             20 RHIT-IN                   NT     x58.95  
  7 Purvis, Glenn C           18 Millikin-IL          1:02.59    1:03.80  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumate, Carley           19 RHIT-IN              1:07.74    1:07.43    9  
  2 Kralman, Alex O           20 Millikin-IL               NT    1:07.89    4  
  3 Reese, Emily C            22 Millikin-IL          1:14.80    1:15.42    3  
  4 Wright, Katie             18 RHIT-IN                   NT    1:20.86    2  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krull, Alex               20 RHIT-IN                   NT      57.91    9  
  2 Ross, Matt                19 RHIT-IN                   NT      59.33    4  
  3 Foltz, Max                19 RHIT-IN              1:00.14      59.89    3  
 -- Herink, Tim D             18 Millikin-IL          1:08.61         DQ  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trella, Katie             21 RHIT-IN              5:47.49    5:47.22    9  
  2 Carter, Kelsey M          17 Millikin-IL          6:08.54    6:06.56    4  
  3 Smith, Corey              19 RHIT-IN                   NT    6:08.80    3  
  4 Sedlack, Kara L           21 Millikin-IL          6:10.40    6:15.73    2  
  5 Poor, Lainey E            19 Millikin-IL          6:53.69    6:50.43    1  
  6 Wysocki, Jessica M        18 Millikin-IL          7:07.51   x7:08.21  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheets, Jake              19 RHIT-IN              5:10.76    5:10.14    9  
  2 Ulrey, Andrew             21 RHIT-IN              5:13.67    5:10.84    4  
  3 Kaspar, Kendall           19 RHIT-IN                   NT    5:25.45    3  
  4 Sagul, Ryan               19 RHIT-IN                   NT   x5:41.99  
  5 Hurst, Michael M          20 Millikin-IL          5:55.77    5:54.43    2  
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Nicole        19 RHIT-IN               174.70     184.05    9  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ametsitsi, Julian         20 RHIT-IN               146.95    X138.90  
 -- Bergstedt, Keenan         19 RHIT-IN               172.40    X179.30  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnien, Shannon          19 RHIT-IN                   NT    1:15.45    9  
  2 McCown, Stephanie         18 RHIT-IN              1:19.76    1:18.16    4  
  3 Feeley, Lauren E          18 Millikin-IL          1:24.27    1:25.74    3  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billimack, John M         18 Millikin-IL          1:08.53    1:09.71    9  
  2 Flesher, Les L            20 Millikin-IL          1:08.43    1:14.68    4  
 -- Ingram, Chris             19 RHIT-IN              1:06.89   X1:04.07  
 -- Foreman, Aaron            18 RHIT-IN                   NT   X1:06.44  
 -- Krull, Alex               20 RHIT-IN                   NT   X1:06.53  
 -- Coy, Blake                18 RHIT-IN                   NT   X1:07.41  
 -- Peterson, Christopher     19 RHIT-IN                   NT   X1:09.41  
 -- Ringe, Thomas             20 RHIT-IN              1:10.05   X1:11.20  
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millikin University-IL  'A'                       4:03.86    4:16.74   11  
     1) Carter, Kelsey M 17             2) Maloney, Michelle M 19         
     3) Wilson, Sian M 18               4) Wittrock, Kaley A 19           
  2 Millikin University-IL  'B'                            NT    4:50.10    4  
     1) Wysocki, Jessica M 18           2) Sedlack, Kara L 21             
     3) Poor, Lainey E 19               4) Reese, Emily C 22              
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'D'                          NT   X3:30.48  
     1) Podgorski, Andrew 18            2) Wuest, Stephen 18              
     3) Foltz, Max 19                   4) Laudick, Greg 20               
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'E'                          NT   X3:32.56  
     1) Ryan, Logan 19                  2) Dugan, Joshua 19               
     3) Wallen, Nathan 20               4) Sagul, Ryan 19                 
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'A'                     3:24.58   X3:33.19  
     1) Huster, John 19                 2) Hale, Evan 19                  
     3) Vaslow, Aaron 22                4) Meininger, Ross 19             
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'C'                          NT   X3:35.18  
     1) Landry, James 18                2) Meyer, Matthew 21              
     3) Willis, Andy 19                 4) Ulrey, Andrew 21               
 -- Rose-Hulman Institute-IN  'B'                          NT   X3:35.58  
     1) Patterson, John 21              2) Sheets, Jake 19                
     3) Untener, Daniel                 4) Ulrey, Michael 21              
 -- Millikin University-IL  'A'                            NT   X3:58.89  
     1) Purvis, Glenn C 18              2) Hurst, Michael M 20            
     3) Herink, Tim D 18                4) Flesher, Christopher