Licensed to Rose-Hulman Institute of Technology
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/12/2013 08:12 PM
                  2013 Rose-Hulman Engineer Open - 4/12/2013                   
                      Rose-Hulman Institute of Technology                      
                        William M. Welch Track Complex                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
Finals
  1 Johnson, Rachael          JR Indiana Stat           5.05m      4.88m   NWI  16-00.25 
     4.05m(NWI) 4.85m(NWI) 4.88m(NWI) 4.79m(NWI)       
  2 Combs, Lucinda            FR Rose-Hulman            4.56m      4.43m   NWI  14-06.50 
     4.25m(NWI) 4.43m(NWI) FOUL      4.02m(NWI)       
 
Event 2  Men Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Webb, Robert              SR Indiana Stat           7.03m      6.78m   NWI  22-03.00 
     6.52m(NWI) 6.73m(NWI) FOUL      6.78m(NWI)       
  2 Stallings, Travis         SR Rose-Hulman            6.96m      6.74m   NWI  22-01.50 
     6.18m(NWI) 6.74m(NWI) 6.59m(NWI) FOUL            
  3 Ruby, Travis                 Unat-Indiana           6.43m      6.68m   NWI  21-11.00 
     6.33m(NWI) 6.18m(NWI) 6.58m(NWI) 6.68m(NWI)       
  4 Adeyemi, Akin                Unat-Indiana           6.50m      6.55m   NWI  21-06.00 
     FOUL      6.17m(NWI) FOUL      6.55m(NWI)       
  5 Laflin, Logan             SR Rose-Hulman            6.14m      6.11m   NWI  20-00.50 
     5.90m(NWI) 6.11m(NWI) 6.06m(NWI) 6.06m(NWI)       
 
Event 3  Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Koltsidou, Ioanna         FR Indiana Stat           1.70m      1.65m    5-05.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P   XO    O  XXX 
  2 Hawthorne, Audrey         JR Indiana Stat           1.57m      1.60m    5-03.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    O    O  XXO    O  XXX 
  3 Davis, Kalyn              FR Indiana Stat           1.70m      1.55m    5-01.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P  XXO    O  XXX 
  3 Bekavac, Katie            SO Indiana Stat           1.58m      1.55m    5-01.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    P  XXO    O  XXX 
  5 Clauser, Creasy           SR Rose-Hulman            1.56m     J1.55m    5-01.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    O    O   XO  XXX 
  6 Holmes, Jaleesa           FR Indiana Stat           1.54m      1.50m    4-11.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O    O  XXX 
  7 Oetken, Mariah            FR Indiana Stat           1.52m     J1.50m    4-11.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P   XO  XXO  XXX 
  8 Keller, Valerie           SO Indiana Stat           1.52m      1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O    O  XXX 
  9 Herron, Elizabeth         FR Indiana Stat           1.52m     J1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
       XO    O   XO  XXX 
 
Event 4  Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Van Dyke, Steven          NA Unat-Indiana           2.00m      1.90m    6-02.75 
     1.85 1.90 1.95 
        O   XO  XXX 
 -- Webb, Robert              SR Indiana Stat           2.05m         NH            
     1.85 1.90 
        P  XXX 
 
Event 5  Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McKnight, Hannah          JR Indiana Stat           3.58m      3.55m   11-07.75 
     2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  2 Rice, Lauren              JR Indiana Stat           3.57m      3.40m   11-01.75 
     2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  3 Markiewicz, Alyssa        SO Indiana Stat           3.57m     J3.40m   11-01.75 
     2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 
        P    P    P    P    P    P    O   XO  XXX 
  4 Colonna, Tanya            SR Rose-Hulman            3.22m      3.10m   10-02.00 
     2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
  5 McDevitt, Mallory         FR Rose-Hulman            3.05m     J3.10m   10-02.00 
     2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 
        P    P    P  XXO   XO   XO 
  6 Kelley, Amanda            FR Rose-Hulman            2.35m      2.50m    8-02.50 
     2.35 2.50 2.65 
        O    O  XXX 
 
Event 6  Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Crowson, Collin           SR Rose-Hulman            4.70m      4.55m   14-11.00 
     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.75 
        P    P    P    P    P    O  XXX 
  2 Darling, Kurt                Unat-Indiana           4.26m      4.10m   13-05.25 
     3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    O    O  XXX 
  3 Downing, Eric             FR Rose-Hulman            4.10m     J4.10m   13-05.25 
     3.80 3.95 4.10 4.25 
       XO   XO  XXO  XXX 
  4 McNeil, Conner            FR Rose-Hulman                       3.95m   12-11.50 
     3.80 3.95 4.10 
      XXO    O  XXX 
  5 Daw, Andrew               SR Rose-Hulman            4.15m     J3.95m   12-11.50 
     3.80 3.95 4.10 
        O   XO  XXX 
 
Event 7  Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Branam, Sarah                Unattached                       52.71m     172-11 
      51.60m  52.14m  52.71m  FOUL       
  2 Passmore, Dawnielle          Unat-Indiana          44.56m     46.27m     151-10 
      44.04m  46.18m  45.02m  46.27m       
  3 Rutz, Katelyn             FR Indiana Stat                     39.05m     128-01 
      FOUL  FOUL  FOUL  39.05m       
  4 Walker, Whitney           FR Indiana Stat                     35.45m     116-04 
      32.24m  35.45m  FOUL  FOUL       
  5 McDevitt, Mallory         FR Rose-Hulman           31.41m     31.79m     104-03 
      29.81m  FOUL  31.19m  31.79m       
 
Event 8  Men Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dennis, Sean              FR Indiana Stat          51.00m     46.01m     150-11 
      46.01m  44.74m  FOUL  FOUL       
  2 Washington, Sean             Unat-Indiana          45.51m     45.54m     149-05 
      4.55m  45.54m  FOUL  FOUL       
  3 Hunkeler, Andy            JR Rose-Hulman           41.42m     44.20m     145-00 
      44.16m  44.20m  FOUL  FOUL       
  4 Erba, Zac                 SO Rose-Hulman           41.52m     41.40m     135-10 
      40.60m  41.40m  FOUL  38.67m       
  5 Carroll, Joe              FR Rose-Hulman           35.44m     37.48m     122-11 
      FOUL  37.00m  37.48m  FOUL       
 -- Applegate, Brandon           Unat-Indiana          36.64m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Event 9  Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rutz, Katelyn             FR Indiana Stat          13.59m     12.90m   42-04.00 
      FOUL  12.63m  12.90m  FOUL       
  2 Walker, Whitney           FR Indiana Stat          13.72m     12.82m   42-00.75 
      12.82m  FOUL  FOUL  12.40m       
  3 Passmore, Dawnielle          Unat-Indiana          12.94m     12.17m   39-11.25 
      12.10m  12.17m  12.11m  12.15m       
  4 Steffen, Kelly            JR Indiana Stat          10.05m      9.51m   31-02.50 
      9.20m  9.51m  9.17m  9.15m       
  5 Cox, Cassandra            JR Rose-Hulman            8.97m      8.34m   27-04.50 
      8.12m  8.23m  8.13m  8.34m        
 
Event 10  Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dennis, Sean              FR Indiana Stat          16.68m     13.89m   45-07.00 
      13.89m  FOUL  FOUL  FOUL       
  2 Hoodlebrink, Tyler        FR Rose-Hulman           12.46m     12.43m   40-09.50 
      11.93m  11.65m  11.46m  12.43m       
  3 Cahill, Trey              SR Rose-Hulman           11.69m     11.59m   38-00.25 
      FOUL  11.10m  11.59m  FOUL       
 
Event 11  Women Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Williams, India           SO Indiana Stat          10.53m     10.38m  -1.0  34-00.75 
     10.38m(-1.0) 10.11m(-1.1) 9.91m(+0.0) 10.07m(+0.0)       
  2 Hawthorne, Audrey         JR Indiana Stat                      9.27m  +0.0  30-05.00 
     FOUL      FOUL      9.07m(+0.0) 9.27m(+0.0)       
 
Event 12  Men Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Adeyemi, Akin                Unat-Indiana          13.36m     12.64m  -1.5  41-05.75 
     FOUL      FOUL      12.64m(-1.5) FOUL           
 
Event 13  Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rutz, Katelyn             FR Indiana Stat          39.97m     37.87m     124-03 
      37.87m  FOUL  34.00m  FOUL       
  2 Walker, Whitney           FR Indiana Stat          42.67m     37.67m     123-07 
      37.67m  36.49m  FOUL  FOUL      
  3 Passmore, Dawnielle          Unat-Indiana          45.00m     35.71m     117-02 
      35.71m  FOUL  30.38m  30.98m       
  4 Jacobson, Amanda          SR Rose-Hulman           32.52m     30.52m     100-01 
      FOUL  27.89m  30.52m  30.49m       
  5 Cox, Cassandra            JR Rose-Hulman           23.56m     24.21m      79-05 
      23.27m  FOUL  19.46m  24.21m       
 
Event 14  Men Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schulthies, Austin        SO Indiana Stat          41.15m     42.07m     138-00 
      FOUL  40.34m  41.03m  42.07m       
  2 Hunkeler, Andy            JR Rose-Hulman           41.29m     40.00m     131-03 
      32.50m  36.79m  37.13m  40.00m       
  3 Washington, Sean             Unat-Indiana          41.69m     39.48m     129-06 
      39.48m  31.10m  FOUL  FOUL       
  4 Erba, Zac                 SO Rose-Hulman           40.19m     37.11m     121-09 
      35.12m  35.03m  FOUL  37.11m       
  5 Webb, Robert              SR Indiana Stat          31.99m     34.09m     111-10 
      FOUL  29.78m  31.58m  34.09m       
  6 Kristensen, Lee           FR Rose-Hulman           27.89m     27.61m      90-07 
      27.61m  25.57m  FOUL  27.26m       
  7 Hamelberg, Cody              Unattached                       22.62m      74-02 
      21.11m  22.62m  FOUL  FOUL       
 
Event 15  Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Combs, Lucinda            FR Rose-Hulman           25.10m     26.82m      88-00 
      26.51m  26.82m  FOUL  FOUL       
  2 Williams, India           SO Indiana Stat          27.94m     26.48m      86-10 
      FOUL  FOUL  26.48m  FOUL       
  3 Zimmerman, Kari              Unat-Indiana                     26.42m      86-08 
      FOUL  FOUL  FOUL  26.42m       
  4 Jacobson, Amanda          SR Rose-Hulman           34.03m     26.21m      86-00 
      26.21m  26.20m  25.20m  25.13m       
  5 Walker, Whitney           FR Indiana Stat                     24.93m      81-09 
      FOUL  FOUL  23.90m  24.93m       
  6 Falls, Sheldan            FR Rose-Hulman           23.37m     22.19m      72-10 
      19.96m  22.19m  19.05m  20.16m       
  7 Rutz, Katelyn             FR Indiana Stat                     19.92m      65-04 
      19.92m  17.48m  FOUL  FOUL       
  8 Cox, Cassandra            JR Rose-Hulman           20.16m     17.10m      56-01 
      16.55m  17.10m  14.14m  FOUL       
 
Event 16  Men Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schulthies, Austin        SO Indiana Stat          48.61m     48.80m     160-01 
      47.21m  44.65m  48.41m  48.80m       
  2 Daw, Andrew               SR Rose-Hulman           49.17m     46.60m     152-11 
      45.30m  43.33m  FOUL  46.60m       
  3 Hamelberg, Cody              Unattached                       27.66m      90-09 
      27.66m  21.58m  18.92m  23.58m       
  4 Kristensen, Lee           FR Rose-Hulman           27.66m     27.23m      89-04 
      25.00m  27.06m  25.92m  27.23m       
 -- Ruby, Travis                 Unat-Indiana                       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Event 17  Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rose-Hulman  'A'                                    49.93      51.46  
     1) Boxell, Gloria SR               2) Cox, Erin JR                   
     3) Clauser, Creasy SR              4) Evans, Elizabeth SR            
 
Event 18  Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rose-Hulman  'A'                                    42.47      44.35  
     1) Edwards, Jeremiah SR            2) Becker, Clay JR                
     3) Stallings, Travis SR            4) Kelley, Jake SO                
  2 Rose-Hulman  'B'                                               45.50  
     1) Matsushima, Micah JR            2) Leonard, Tremayne FR           
     3) Innocent, Jon-L FR              4) Escandon, Jose SO              
 
Event 19  Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mercer, Hanna             JR Indiana Stat         4:50.62    5:09.06  
  2 Sands, Shelby             SO Indiana Stat         5:06.57    5:14.96  
  3 Hicks, Amy                SO Indiana Stat         4:59.83    5:16.15  
  4 Boyce, Kathleen           SO Rose-Hulman          5:55.68    5:58.17  
 
Event 20  Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Catt, Nathan              JR Rose-Hulman          4:02.10    4:07.34  
  2 Escalera, Al              NA Unat-Indiana         3:56.07    4:09.88  
  3 Becker, Jacob             FR Rose-Hulman          4:24.30    4:32.57  
  4 Kumar, Mohith             FR Rose-Hulman          4:46.94    4:58.31  
 
Event 21  Women 100 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Holmes, Jaleesa           FR Indiana Stat           14.99      15.03   2.2 
  2 Steffen, Kelly            JR Indiana Stat           14.39      15.62   2.2 
  3 Boxell, Gloria            SR Rose-Hulman            16.20      16.51   2.2 
  4 Johnson, Rachael          JR Indiana Stat           15.80      16.65   2.2 
  5 Zimmerman, Kari              Unat-Indiana           17.40      17.08   2.2 
  6 Cox, Erin                 JR Rose-Hulman            17.24      23.84   2.2 
 
Event 22  Men 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Brown, Duane              JR Indiana Stat           14.35      14.40   2.3 
  2 Webb, Robert              SR Indiana Stat           14.80      15.69   2.3 
  3 Dickerson, Michael        SR Rose-Hulman            15.97      15.79   2.3 
  4 Rockwood, Tyler           FR Rose-Hulman            16.77      16.57   2.3 
  5 Snijder, Marcel           JR Rose-Hulman            17.32      17.32   2.3 
 
Event 24  Men 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Martin, Brian             SR Indiana Stat           49.44      49.98  
  2 Escandon, Jose            SO Rose-Hulman            56.00      55.30  
  3 Land, Evan                SR Rose-Hulman            54.20      55.55  
  4 Stahl, Brandon            FR Rose-Hulman            55.04      56.14  
  5 Dillon, Joseph            SO Rose-Hulman            57.96      58.26  
 
Event 25  Women 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Falls, Sheldan            FR Rose-Hulman            14.01      14.17   2.0 
  2 Mackey, Julianne          FR Indiana Stat           14.54      14.33   2.0 
  3 Combs, Lucinda            FR Rose-Hulman            14.43      14.49   2.0 
 
Event 26  Men 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Price, Devin              JR Indiana Stat           10.82      10.95   1.7  1 
  2 Edwards, Jeremiah         SR Rose-Hulman                       11.26   1.7  1 
  3 Humphrey, Ray             SO Indiana Stat           11.01      11.35   1.7  1 
  4 Mercado, Israel              Unat-Indiana           11.90      11.43   1.7  1 
  5 Webb, Robert              SR Indiana Stat           11.15      11.47   1.7  1 
  6 McGoff, Grady             SO Rose-Hulman            11.99      11.50   1.8  2 
  7 Matsushima, Micah         JR Rose-Hulman            12.17      11.61   1.8  2 
  8 Yancy, Robert                Unat-Indiana           11.80      11.66   1.7  1 
  9 Laflin, Logan             SR Rose-Hulman            11.73      11.86   1.7  1 
 10 Leonard, Tremayne         FR Rose-Hulman            12.28      11.86   1.8  2 
 11 Innocent, Jon-L           FR Rose-Hulman            11.86      12.07   1.7  1 
 
Event 27  Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moravec, Katherine        JR Rose-Hulman          2:31.17    2:38.24  
  2 Schumacher, Ashley        SO Rose-Hulman          2:39.54    2:39.48  
  3 Owens, Ellen              SO Rose-Hulman                     3:12.33  
  4 Stenger, Katelyn          SO Rose-Hulman          3:10.75    3:26.38  
 
Event 28  Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rigoni, Tony                 Unat-Indiana         1:58.30    2:03.11  
  2 Catt, Nathan              JR Rose-Hulman          2:00.43    2:05.20  
  3 McGuire, Thomas           FR Rose-Hulman          2:04.88    2:06.20  
  4 Bullitt, Brandon          FR Rose-Hulman          2:06.17    2:06.98  
  5 Smiley, Kyle                 Unat-Indiana         1:59.80    2:08.92  
  6 Shimomoto, Ken            JR Rose-Hulman          2:09.10    2:13.18  
  7 Smith, Nathan             JR Rose-Hulman          2:09.12    2:15.38  
  8 Taplin, Tyler             FR Rose-Hulman          2:09.95    2:17.64  
 
Event 30  Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stallings, Travis         SR Rose-Hulman            53.37      55.19  
  2 Brown, Duane              JR Indiana Stat           55.29      55.34  
  3 Dickerson, Michael        SR Rose-Hulman            59.11    1:00.25  
 
Event 31  Women 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mackey, Julianne          FR Indiana Stat           31.54      30.37   1.5 
 
Event 32  Men 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Price, Devin              JR Indiana Stat           22.35      22.20   3.0  1 
  2 Henrickson, Ryan          SO Indiana Stat           22.60      22.57   3.0  1 
  3 Humphrey, Ray             SO Indiana Stat           22.20      22.66   3.0  1 
  4 Yancy, Robert                Unat-Indiana           23.30      23.69   3.0  1 
  5 Pelloquin, Aaron             Unat-Indiana           23.80      23.71   3.0  1 
  6 Matsushima, Micah         JR Rose-Hulman            24.88      23.72   NWI  2 
  7 Laflin, Logan             SR Rose-Hulman            23.20      23.80   3.0  1 
  8 McGoff, Grady             SO Rose-Hulman            23.95      24.16   NWI  2 
  9 Innocent, Jon-L           FR Rose-Hulman            24.08      24.39   3.0  1 
 10 Leonard, Tremayne         FR Rose-Hulman            25.01      24.93   NWI  2 
 
Event 34  Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Padgett, Craig               Indiana Stat         8:45.70    9:02.03  
  2 Horsman, Bryan            SO Indiana Stat         8:50.00    9:06.07  
  3 Kump, Nathan                 Unat-Indiana         8:55.80    9:06.77  
  4 Swem, Daniel                 Unat-Indiana         8:58.70    9:17.87  
  5 Williams, Addison         FR Rose-Hulman          9:18.74    9:23.08  
  6 Sobczak, Sam              FR Rose-Hulman          9:08.60    9:29.16  
 
Event 35  Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rose-Hulman  'A'                                  4:13.88    4:17.13  
     1) Clauser, Creasy SR              2) Cox, Erin JR                   
     3) Boxell, Gloria SR               4) Johnson, Addie FR              
 
Event 36  Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Indiana State  'A'                                3:12.08    3:35.05  
     1) Brown, Duane JR                 2) Humphrey, Ray SO               
     3) Henrickson, Ryan SO             4) Martin, Brian SR               
  2 Unat-Indiana State  'A'                           3:35.50    3:35.69  
     1) Rigoni, Tony                    2) Yancy, Robert                  
     3) Pelloquin, Aaron                4) Smiley, Kyle                   
  3 Rose-Hulman  'A'                                             3:45.81  
     1) McGuire, Thomas FR              2) Bullitt, Brandon FR            
     3) Land, Evan SR                   4) Stahl, Brandon FR