12 First-Places Lead Friday Track & Field Invite

COMPLETE RESULTS

LIKE THE FIGHTIN' ENGINEERS ON FACEBOOK TO VIEW TONIGHT'S PHOTOS

crowson-pvTERRE HAUTE, IND. -- Rose-Hulman Institute of Technology earned 12 first-place efforts and the men's squad won the six-team Friday Night Indoor Track and Field Invitational at the Sports and Recreation Center.

The men's squad tallied 245 points in the six-team meet to outdistance Franklin and Carroll.  The Fightin' Engineer women placed fifth overall, with Hanover capturing top honors.

The winning tally included four men's field events, two men's running events and two men's relays.  On the women's side, Rose-Hulman won two individual running events and two relay events.

Senior Creasy Clauser (Crawfordsville/Southmont) led the individual performers with one individual and two relay event victories.  Clauser won the 200 meters in a time of 27.18 seconds.

Clauser also opened the 4-x-200 relay win that included junior Erin Cox (West Harrison/Franklin County), freshman Nicole Bueltel (Huntingburg/Southridge) and freshman Sheldan Falls (Mecca/Riverton Parke) with the third-best time in school history (1:51.70).

The winning 4-x-400 meter women's relay squad included Clauser, Bueltel, Cox and junior Katherine Moravec (Seymour) also picked up top honors with a time of 4:20.57 that also stands third in school history.

w-4-x-200Junior Ryann-Rebecca Montgomery (Lafayette, La./Episcopal School of Acadia) added the final women's victory in the mile run with a time of 5:27.50.

On the men's side, three Fightin' Engineers competed on two winning relay teams.  Senior Tyler Hannan (Winchester, Ky./George Rogers Clark), senior Travis Stallings (Cincinnati, Ohio/Colerain) and sophomore Blake Schulthies (Dubois/Northeast Dubois) helped the 4-x-200 and 4-x-400 relay teams earn a sweep.  Freshman Clay Becker (O'Fallon, Ill.) contributed to the 4-x-200 win in 1:31.51 that ranks third in school history.  Sophomore Jake Kelley (Tecumseh, Mich.) also ran the 4-x-400 relay in a time of 3:29.41.

Field event winners for the men included senior Collin Crowson (Dublin, Ohio/Jerome) in the pole vault (15' 2 1/4"); junior Andy Hunkeler (Kokomo/Northwestern) in the shot put (45' 4 1/2"); senior Greg Larmore (Deerfield, Ill.) with the second best weight throw in school history (53' 3 1/2"); and freshman Dimitrios Valioulis (Thessaloniki, Greece/Anatolia College Prep) with a triple jump mark of 42' 10 1/4".

Senior Jeremiah Edwards (Indianapolis/Lawrence North) added a victory in the 60-meter dash in a time of 7.07 seconds.  Junior Philip Koranteng (Sterling, Va./Dominion) also earned top honors in the 60-meter high hurdles (8.62 seconds).

Men's runner-ups included junior Robbie Mayhew (Terre Haute) with a time of 9:14.53 in the 3,000-meter run; senior Trey Cahill (Auburn/DeKalb) with a weight throw of 51' 0 3/4"; Schulthies with a 60-meter high hurdles time of 8.64 seconds; and Stallings with a men's long jump leap of 21' 4".

On the women's side, Cox came home second in the 60 meters (8,48), Falls was second in the long jump (15' 9 1/2") and senior Tanya Colonna (Brecksville, Ohio) earned runner-up honors in the pole vault (10' 2").

Rose-Hulman returns to action at home next Saturday with the Engineer Invitational.