Rose-Hulman Leads 2013-14 Academic All-HCAC Selections

ROSE-HULMAN TEAMS

HCAClogoTERRE HAUTE, IND. -- The Rose-Hulman Institute of Technology athletic department leads the Heartland Collegiate Athletic Conference with 79 academic all-conference honorees during the 2013-14 fall and winter seasons, in final results released today by the league office.

The football and men's track and field teams lead the award list with 17 academic all-conference award winners each.   Men's cross country had eight award winners, men's soccer added seven and three teams (men's soccer, men's swimming, women's soccer) had six award winners for the Tom Bohlsen Academic All-League honoree list.  The honor is named in recognition of the league's first commissioner, who served the role from 1998-2008.

Academic all-conference student-athletes must follow the criteria of carrying a 3.50 cumulative grade point average entering their playing season and be in at least their second year at the institution.

2013-14 Rose-Hulman Academic All-HCAC Honorees (79):
Aaron Abbott, Football
Matt Angel, Football
Drew Belk, Men's Soccer
Matthew Billingsley, Men's Cross Country & Indoor Track
Daniel Brindley, Men's Indoor Track 
Nick Buchta, Football
Brandon Bullitt, Men's Indoor Track
T.J. Chin, Football
Lucinda Combs, Women's Soccer & Indoor Track
Kate Dangel, Volleyball
Brian Decker, Men's Basketball
Joseph Dillon, Men's Indoor Track
Tyler Duffy, Men's Basketball
Jacob Dye, Football
Tai Enrico, Men's Swimming & Diving
Zac Erba, Football & Track
Jose Escandon, Men's Indoor Track
Becca Evans, Women's Soccer
John Harn, Men's Cross Country
Derek Heeger, Men's Cross Country & Indoor Track 
Josh Hoptry, Football
Alec Houpt, Men's Basketball & Soccer
Andy Hunkeler, Men's Indoor Track 
Marshall Ishmael, Men's Soccer
Sarah Jensen, Volleyball
Spencer Johnson, Men's Soccer
Rachel Johnstone, Women's Soccer
Jake Kelley, Men's Indoor Track
Matthew King, Men's Swimming & Diving
Celeste Kline, Women's Swimming & Diving
Gene Kum, Men's Indoor Track
Ryan Landwehr, Football
Craig Larew, Football
Michael Laritz, Football
Alex Leversen, Men's Cross Country & Indoor Track
Mitchell Lippy, Men's Swimming & Diving
Peter Lokken, Men's Indoor Track 
Kevin Ly, Men's Cross Country
Katie Maier, Women's Soccer
Orion Martin, Men's Swimming & Diving
Kevin Mauser, Men's Cross Country & Indoor Track 
Mallory McDevitt, Women's Soccer
Jimmy Miller, Men's Basketball
Lauren Miller, Women's Tennis
Tanner Mitchell, Football
Carrie Morris, Women's Basketball
Austin Mroz, Women's Indoor Track
Kevin O'Dowd, Football
Haley O'Neil, Women's Soccer
Andrew Podgorski, Men's Swimming & Diving
Claire Raycraft, Volleyball
Cody Reynolds, Men's Soccer
Dillon Reynolds, Men's Basketball
Tyler Rockwood, Football & Track
Logan Ryan, Men's Swimming & Diving
Patrick Salay, Men's Cross Country
Chris Sander, Football
Mike Schiff, Men's Soccer
Ashley Schumacher, Women's Cross Country
Dieter Schultz, Men's Soccer
David Shumate, Men's Indoor Track
Jaclyn Smith, Women's Golf
Nathan Smith, Men's Indoor Track
Kyle Smolarek, Men's Cross Country & Indoor Track 
Brian Soller, Football
Marie Stettler, Women's Tennis
Colleen Stevenson, Women's Tennis
Eric Taylor, Football
Mitch Williams, Basketball
Joseph Woodley, Football