PACT'99 Final Program at a Glance

 

Tuesday, October 12

08:30-12:30 IA-64 ARCHITECTURE and TECHNOLOGY
14:00-18:30 COMPRESSION in MULTIMEDIA

 

 

Wednesday, October 13

08:30

Coffee

09:00

Welcome and Keynote (Mark Tremblay, Sun Microsystems)

10:20

Break (10 min.)

10:30

Session 1: Microarchitecture

11:40

Break (20 min.)

12:00

Session 2: Multithreading

13:10

Buffet style lunch (Provided)

14:30

Session 3: Prediction Mechanisms

16:00

Break (20 min.)

16:20

Session 4: Compilation Techniques

17:20

Break (10 min.)

17:30

Session 5: Performance Characterization

19:00

Reception on a boat

 

 

Thursday, October 14

08:30

Coffee

09:00

Invited Talk (Greg Astfalk, Hewlett-Packard)

10:10

Break (20 min.)

10:30

Session 6: Advanced Compilation

12:00

Lunch break (Not provided)

13:30

Session 7: Micro-clusters, Clusters, and SMPs

15:00

Break (30 min.)

15:30

Session 8: Applied Analytical Techniques

17:30

Break (20 min.)

17:50

Drinks and hors d'oeuvres

18:20

Panel Discussion

19:20

Dinner (Provided)

 

 

Friday, October 15

08:30

Coffee

09:00

Invited Talk (Beau Vrolyk, Silicon Graphics)

10:10

Break (20 min.)

10:30

Session 9: Architecture-Driven Compilation

11:50

Lunch break (Not provided)

13:20

Session 10: Advanced Parallelization

14:50

Break (30 min.)

15:20

Session 11: Prediction and Speculation

16:40

Adjourn

 

 

Saturday, October 16

Workshop on Binary Translation
Workshop on Reconfigurable Computing (WoRC'99)


Back to PACT'99 homepage


PACT'99 Final Program: PAPER SESSIONS

DAY 1: October 13, 1999

Session 1: Microarchitecture (Jeff Koller)

Session 2: Multithreading (Makoto Amamiya)

Session 3: Prediction Mechanisms (Sally McKee)

Session 4: Compilation Techniques (Mary Hall)

Session 5: Performance Characterization (Akira Fukuda)

DAY 2: October 14, 1999

Session 6: Advanced Compilation (Constantine Polychronopoulos)

Session 7: Micro-clusters, Clusters, and SMPs (Yale Patt)

Session 8: Applied Analytical Techniques (Lawrence Rauchwerger)

DAY 3: October 15, 1999

Session 9: Architecture-Driven Compilation (Mateo Valero)

Session 10: Advanced Parallelization (Greg Egan)

Session 11: Prediction and Speculation (Kemal Ebcioglu)